Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
SPD Başkanı Yıldız : Doğu Akdeniz değil Artık Orta-Doğu Akdeniz var.
SPD Başkanı Yıldız : Doğu Akdeniz değil Artık Orta-Doğu Akdeniz var.
Ankara İl Emniyet Müdürü Yılmaz'dan ANKESOB'a ziyaret
Ankara İl Emniyet Müdürü Yılmaz'dan ANKESOB'a ziyaret
İnşaatlarda daha etkin tedbirler için teknik çalışma grubu kuruldu
İnşaatlarda daha etkin tedbirler için teknik çalışma grubu kuruldu
Esnafın sorunları yüz yüze toplantıda görüşüldü
Esnafın sorunları yüz yüze toplantıda görüşüldü
Sincan’da ücretsiz mezarlık servisleri hizmete başladı
Sincan’da ücretsiz mezarlık servisleri hizmete başladı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
30 Ocak 2017 Pazartesi - 09:16

Bilinçli aileler ile diyabetli çocuklarımız “kaliteli” ve “sağlıklı” yaşayabilirler

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA ZAFER Gazetesi olarak yeni bir Röportaj Dizisi ile karşınızdayız.Ülkemizde sivil toplum denince aklımıza ilk gelen isimlerden biri olan Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak ile birlikte sivil toplumun nabzını tutmaya başlıyoruz.

Bilinçli aileler ile diyabetli çocuklarımız “kaliteli” ve “sağlıklı” yaşayabilirler

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA

 

ZAFER Gazetesi olarak yeni bir Röportaj Dizisi ile karşınızdayız.Ülkemizde sivil toplum denince aklımıza ilk gelen isimlerden biri olan Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak ile birlikte sivil toplumun nabzını tutmaya başlıyoruz.

Her hafta farklı bir sektör temsilcisi ile görüşerek o sektördeki sorunları, çözüm yollarını ve yenilikleri konuşacağız.

İlk konuğumuz Tip1 Diyabet ve Teknolojileri Derneği Başkanı Hüseyin Devecioğlu ve Dernek Genel Sekreteri Yeşim Yalçın. Bize “Tip 1 Diyabeti” ve yeni kurdukları derneklerini anlattılar.

Anne baba duyarlılığı ve evlat sevgisi ile kurulmuş çok özel bir Dernek’ten bahsetmek istiyoruz sizlere. Yönetim Kurulu üyelerinin tamamının çocukları TİP 1 diyabetli olması ile de ayrı bir özelliğe sahip olan Tip1 Diyabet ve Teknolojileri Derneği’nin Başkanı Hüseyin Devecioğlu ve Dernek Genel Sekreteri Yeşim Yalçın bu haftaki konuklarımız oldu.

 Bize “Tip 1 Diyabeti” ve yeni kurdukları derneklerini ayrıntılı bir şekilde anlattılar. Türkiye’deki tüm Tip1 diyabetlilerin, özellikle çocukların sesi olma yolunda heyecanlılar, istekliler ve anne-baba yüreği ile bu yoldalar. Sağlıklı bir geleceğin temini için hayalleri ve umutları var. Mevzu evlat olunca bir anne babanın yapamayacağı hiçbir şey yoktur, diyorlar.

İşte Devecioğlu ile Yalçın’a sorduğumuz sorular ve onlardan gelen yanıtlar:

Zafer Gazetesi: Hüseyin Bey sizi tanıyabilir miyiz?

Hüseyin Devecioğlu: 1981 Mersin Doğumluyum. Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunuyum. Ankara’da Elektrik-Elektronik Teknolojisi öğretmeni olarak görev yapıyorum. Aynı zamanda Ankara Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalında yüksek lisans yapıyorum ve tez aşamasındayım. Evli 2 çocuk babasıyım. Büyük oğlum Mustafa 10 yaşında ve 2 yıldır Tip1 Diyabetli.

Zafer Gazetesi: Tip1 Diyabet Nedir? Kısaca Bilgi verebilir misiniz?

Hüseyin Devecioğlu: Diyabet halk dilinde yaşlılarda görülen bir tür “şeker hastalığı” olarak bilinir. Fakat Tip1 Diyabet sıklıkla çocuklarda ve gençlerde insülin hormonun eksikliği sonucu ortaya çıkan ve kan şekerinin yükselmesi ile kendini gösteren bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Toplumumuzda yaşlılarda görülen ve özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan “Tip2 Diyabetle” karıştırılmaktadır.

Tip1 Diyabetli bireylerde kısmi veya mutlak insulin yetersizliği mevcuttur. Vücudun yeniden kendi insülinini yapmasını sağlayacak bir tedavi bugün için mümkün olmadığından bu kişiler ömür boyu insulin hormonunu dışarıdan almak zorundadırlar. Tip1 Diyabetli bireylerde insulin hormonu dışarıdan alınmadığı takdirde kan şekeri yükselir, hücreler için gerekli olan glikoz kanda biriktiğinden hücreler enerji ihtiyacı için protein ve yağ moleküllerini parçalamaya başlar. Bu durum KETON denen asit yapıda zararlı kimyasal maddenin ortaya çıkmasına neden olur. Bu süreç fark edilmediğinde Tip1 Diyabetli bireyler KETOASİDOZ denilen ağır tabloya girilebilir ve KOMA hali gelişebilir. Bu nedenle erken tanı çok önemlidir. Erken tanı için Tip1 Diyabetin belirtilerini bilmek gerekir. Çok su içmek, çok sık idrara çıkmak, kilo kaybı, ağızda aseton kokusu, halsizlik, yorgunluk, idrarda koku ve çocuklarda gece altını ıslatma diyabetin belirtileri arasındadır.

Zafer Gazetesi: Derneğinizden biraz bahseder misiniz?

Hüseyin Devecioğlu: Derneğimiz yeni bir dernek. Biz Tip1 Diyabetli çocuğa sahip anne babalar Tip1 diyabetle 7 gün 24 saat iç içe yaşarken, yeni yöntemler,  teknolojik gelişmeler, yerli ve yabancı kaynaklar sayesinde diyabeti iyi yönetebilmenin imkansız olmadığını gördük.  Çocuklarımız için daha iyisini ararken bir araya geldik ve 13 Temmuz 2016 tarihinde derneğimizi kurduk. Derneğimizin yönetimi tamamen tip1 diyabetli çocuğu olan ebeveynlerden oluşmakta. Ayrıca Gazi Üniversitesi Çocuk Endokrinolojisi ve Gülhane Eğitim Araştırma Çocuk Endokrin Bölümlerinden Endokrin uzmanları, diyetisyen ve diyabet hemşireleri derneğimizin bilim kurulunu oluşturmakta ve bize destek vermekteler.

Bizler teknolojinin desteği ile diyabetin çok ama çok rahat yönetilebilindiğinin ve çocuklarımızın sağlıklı yaşayabileceklerinin farkındayız. Bununla birlikte bireysel sağlıktan çok toplumsal sağlığın öneminin bilincinde olan bir derneğiz. Sadece güncel teknolojiye ulaşan sınırlı sayıda Tip1 diyabetlinin değil toplumun bu konuda farkındalığını arttırarak, toplumun diyabet bilincini en üst seviyeye çıkartıp her Tip1 Diyabetlinin güncel teknolojiye ulaşarak sağlıklı bir hayat sürmesini amaç edinen bir derneğiz.

Çünkü bizler  Tip1 Diyabet yönetiminin, teknolojinin desteği ile çok daha rahat yönetilebileceğini biliyor ve diyabet teknolojisini ülkemizdeki her diyabetli bireye ulaşılabilir olması için çalışıyoruz. Tip 1 diyabetin tıbbi yöntemlerle tamamen ortadan kalkmasını umut ederken, bu beklenti sürecinde tip 1 diyabetli bireylerin diyabet yönetiminde mevcut teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmasını sağlayarak  gerçek anlamda TİP 1 DİYABETLİ bireylerin sağlıklı yaşamına destek olmak istiyoruz.

Zafer Gazetesi: Teknolojinin Diyabet Yönetimine katkısı nelerdir?

Hüseyin Devecioğlu: Bilindiği üzere Tıp Bilimi teknolojinin gelişimi ile çağ atlamıştır. Artık teknolojinin desteği ile Tıp bilimi çoğu hastalığa çare olmuştur. Teknolojinin desteği her alanda olduğu gibi Diyabet yönetiminde de yadsınamayacak kadar büyüktür. Teknoloji günümüz insulin kalemlerinden, kan ölçüm striplerine, insulin iğne uçlarından insulin pompası ve kan ölçüm sensörlerine kadar her alanda etkisini göstermiştir. Bu saydığım ekipmanlar Tip1 Diyabetliler için  önem arz etmektedir.

Tip1 diyabetli bir bireyin sağlıklı bir hayat sürmesi için günde en az 4 kez insulin iğnesi yapması ve iyi bir diyabet takibi için özellikle çocuklarda günde en az 8 kez kan şekerini takip etmesi gerekir. Bu işlemler 10 yıl öncesine göre daha modern insulin iğneleri ve kan ölçüm stripleri ile yapılmakta olsa da özellikle gelişmiş ülkelerde güncel teknolojik cihazlarla çok daha basit ve çok daha etkili bir şekilde yapılmaktadır.

Örneğin insulin pompası adı verilen cihaz özellikle çocuklarımızı her gün en az 4 kez iğne yapmaktan kurtarmaktadır. Kan ölçüm sensörleri ise günde en az 8 kez parmaklarını delerek yapılan ölçümleri bertaraf etmektedir. Tip1 Diyabette teknolojiyi kullanabilen ebeveynler olarak bu cihazların  tip1 diyabetli çocukların fiziksel ve psikolojik sağlıkları için elzem olduğu kanaatindeyiz.

Zafer Gazetesi: Türkiye’de yukarda saydığınız teknolojiye ulaşabiliyor musunuz?

Hüseyin Devecioğlu: Kısmen evet. Fakat Türkiye’de güncel teknolojiye ulaşmak ekonomik durumla doğru orantılı. Aslında bizi üzen de bu. Özellikle çocukların sağlığı anne-babaların ekonomik durumuna bağlı olmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Ülkemizde çoğu diyabetli insulin kalemi kullanmakta ve kan şekeri takibini parmaktan yapmakta. Parmaktan kan ölçümü için kullanılan ve fark ödenmeden alınan cihazlar ise güvenilir ölçüm yapmadığı için çoğu diyabetli tarafından tercih edilmemekte. Güvenilir bir cihaz kullanmak isteyen aileler ise fark ödeyerek stripleri temin edebilmekte.

İnsulin pompası ise çok yaygın olmayan fakat diyabetli bireylerin hayatını kolaylaştıran bir ürün. Ülkemizde sadece 3 markanın insulin pompası mevcut. Fakat şuan Dünya’da yarı yapay pankreas diyebileceğimiz insulin pompaları var ve kullanımda. Türkiye de mevcut insulin pompalarının ve sarf malzemelerinin temininde diyabetli bireyler fiyat farkı ödemek zorunda. Bu durum maddi imkansızlık içinde bulunan diyabetli bireyleri ve aileleri teknolojiden uzaklaştırıyor. Gelişmiş bir insulin pompasını almak ise nerdeyse çoğu aile için çok zor. Fiyatlarının çok yüksek olması aileler için caydırıcı bir etken.

İnsulin pompası kullanımının yaygın olmayışının nedenlerinden biri de ailenin pompa kullanımına istekli ve yatkın olmaması. Bir eğitimci olarak farkındalık sağlandığında ve gerekli eğitimler verildiğinde bu engelin kalkabileceğini düşünüyoruz. Diğer önemli teknoloji ise sürekli kan ölçüm cihazları(CGM-FGM) yani sensörler. Daha anlamlı kan şekeri takibi için mükemmel bir teknoloji. Fakat  sensörler için devlet desteği verilmiyor. Sensör teknolojisini kullanmak tamamen ailenin ekonomik durumuna bağlı. Türkiye’de mevcut sensör teknolojisi çok pahalı ve sadece 2 firmanın ürünü mevcut. Çoğu aile ise yurt dışında satışta olan ve nispeten daha ekonomik görülen başka bir markanın sensörünü kullanıyorlar. Bu sensörün de Türkiye’de satılması için dernek olarak uğraşıyoruz. Fakat Türkiye’deki yasal düzenlemelerden kaynaklı henüz satışı yapılamıyor. Çoğu aile yurt dışındaki akrabaları vasıtası ile bu sensöre ulaşmaya çalışıyor. Ayrıca yurtdışından Türkiye’ye gelişi aşamasında çok zorluklar çekiliyor. Zaman zaman gümrük işlemlerine bile tabi olabiliyor aileler. Bu nedenle ülkemizde ulaşılabilir olması bizler için çok önemli.

Zafer Gazetesi: Yeşim Hanım sizi tanıyabilir miyiz?

Yeşim Yalçın: 1981 Nevşehir doğumluyum. Kendi şirketimizde muhasebeci olarak çalışmaktayım. Evli 2 çocuk annesiyim. Kızım Dilan 12 yaşında 9 yıldır tip1 diyabetli.

Zafer Gazetesi: Siz hem Derneğin Genel Sekreteri hem de bir diyabetli annesisiniz. Tip 1 diyabetli çocuklar toplumda ne gibi sorunlar yaşıyorlar? Kısaca bahsedebilir misiniz?

Yeşim Yalçın: Öncelikle toplum olarak Tip1 Diyabet ve Tip2 Diyabet ayrımını yapamadığımız için çocuklar  ve aileler moral motivasyonunu bozacak sözler ve tavsiyelerle karşılaşıyorlar. Bilimden uzak tavsiyeler ve zorlamalar bazen küçücük bedenlere zarar verebiliyor. Örneğin daha çok küçük insuline alışmasın, yoğurt-limon karışımı iyi gelir gibi olumsuz tavsiyelerle aileler karşı karşıya.

Bunun yanında istisnasız her gün 4 kez insulin iğnesi yapmak ve en az 8 kez parmak delmek pompa ve sensör teknolojisi  kullanılmadığında çocuklarımızı ve ailelerini derinden etkiliyor. Toplum içinde sürekli parmak delmek ve iğne ile insulin yapmak çocuklarımızın zaman zaman toplumdan ayrışmalarına neden oluyor. Teknoloji kullanmayan diyabetli bireylerin 3 ana 3 ara öğün yemek zorunda olmaları okul çağındaki çocuklar için de kendilerini farklı hissetmelerine neden olabiliyor. Yemek zamanlarının esnek olmaması özellikle ergenlerde şeker regülasyonunda problem yaşamaktalar.

Günde 4 kez iğne yapmak enjeksiyon bölgelerinde deformasyonlara neden olurken 8 kez parmak delmek parmak uçlarında yaralara ve his kaybına neden olmakta. Bu istenmeyen durumlar çocukların diyabetle yaşamını ve diyabet yönetimini olumsuz bir şekilde etkiliyor. Teknolojinin desteği ile bu olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması mümkün.

Zafer Gazetesi: Tip1 Diyabet yönetimi niçin önemli?

Yeşim Yalçın: Tip1 diyabette bizler çocuklarımızın kan şekerini normal aralıkta tutmak için çabalıyoruz. Kan şekeri değerlerinin istenilen değerde olmaması sonucu akut ve kronik komplikasyonlar gelişebilir.

Diyabetin akut komplikasyonları Düşük kan şekeri (hipoglisemi), Yüksek şekere bağlı gelişen ketoasidoz , Bakteriyel enfeksiyonlar olarak kendini gösterirken, kronik komplikasyonları ise gözlerin, böbreklerin,  sinirlerin ve damarların ağır hasar görmesi şeklinde diyabetli bireyleri olumsuz olarak etkilemektedir. Sağlıklı bir yaşam için iyi bir diyabet yönetimi şarttır.

Zafer Gazetesi: Hüseyin Bey Tip1 Diyabet ve Teknolojileri Derneği olarak ne gibi faaliyetler yürütüyorsunuz?

Hüseyin Devecioğlu: Derneğimiz çok yeni fakat çocuklarımızın sağlığı için çok dinamik olmamız gerekiyor. Bu nedenle toplumun farkındalığını arttıracak faaliyetlerle işe koyulduk. İlk olarak 14 Kasım Dünya diyabet haftasında Ankara Billboardları’nda “SAĞLIKLI TÜKET, TEKNOLOJİYİ TAKİP ET” sloganı ile afişlerimizi astırdık. 24 Kasım Öğretmenler gününde okullarda diyabet farkındalığı yaratmak adına diyabetli öğrencisi olan öğretmenlerimize teşekkür belgeleri takdim ettik. Şuan ise “İNSÜLİN CEBİMDE KEYFİM YERİNDE “ sloganı ile bir proje yürütüyoruz. Bu proje de doktorlar (diyabet ekibi) tarafından insulin pompası takılması uygun görülmüş fakat maddi imkansızlıklar nedeni ile pompa tedarik edemeyen Tip1 Diyabetli 50 çocuk için pompa ve bir yıllık sarf malzeme farkını karşılamayı hedefliyoruz. Ayrıca Dernek olarak Devletimizin desteği ile Diyabet Teknolojilerinin ülkemizde üretilmesi ve her bireye ulaşması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Mevcut iş gücümüz ile bu hedefimizi gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz.

Zafer Gazetesi: Dernek Yönetimi olarak toplumdan beklentileriniz nelerdir?

Hüseyin Devecioğlu: Biz toplumun diyabet duyarlılıkları ve farkındalıklarının artmasını umut ediyoruz. Diyabeti bir hastalık olarak değil teknolojinin desteği ile çok kolay yönetilebilir bir süreç olduğunun bilinmesi gerektiğini vurguluyoruz. Türkiye’nin sağlıklı bir geleceğe taşınması, çocuklarımızın sağlıklı büyümesi ile mümkün. Be nedenle  özellikle diyabetli çocukların diyabet yönetimi için kullanmak zorunda oldukları teknolojiye devlet tarafından tam destek verilmesini istiyoruz. Çocuklarımızın sağlığı, geleceği ailesinin ekonomik durumuna göre şekillenmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yeşim Yalçın: Bizler Tip1 Diyabetin hiçbir şeye engel olmadığını biliyoruz.  Tip1 Diyabet, uygun şartlar sağlandığında yönetilebilir bir süreç. Çocuklarımız geleceğin öğretmeni, mühendisi, doktoru yani bu ülkenin geleceği… Yeter ki ihtiyaçları olan teknoloji ve diyabet eğitimi verilsin.  Dünyadaki mevcut teknolojilere ülkemiz çocuklarının da rahatça ulaşabileceği günleri hayal ediyorum. Bu sizlerin, hepimizin desteği ile mümkün.

 
"Türkiye’yi seviyorsan önce bu sorulara cevap ver"
 
“Enerjide ve Ulaşımda Kıta Aşan Mega Projeler” tanıtıldı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Dişhekimine ihtiyaç doğumdan ölüme kadardır”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ZAFER Gazetesi olarak meslek odalarıyla söyleşiler ...
Seramiği hat sanatıyla buluşturan Lale Bahçecitapar “Galeri Çankaya’da”
BEGÜM ARSLAN / ANKARA ANKARA'DA 14 Ocak Cumartesi günü Çankaya Belediyesi ...
Türkiye'nin ilk ve tek kedi hastanesi: ''Cat Hospital''
OĞULCAN ÇAVAŞ / ANKARA 'Cat Hospital' Türkiye'nin ilk ve tek kedi hastanesi. ...
 
Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları‘da finale kalan projeler açıklanıyor
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA TÜRK Dünyası Şehircilik Kurultayı ile beraber ...
Abdurrahman Antakyalı’dan fotoğrafseverlere tüyolar
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA TADER’in “DENEYİM-PAYLAŞIM” günlerinde ...
Çorum kültürünü ve lezzetleri yaşatan mekân: Kâtipler Konağı
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA BİLENLER bilir. “Geçmişten Bir Eser, Geleceğe ...
 
Arguvanlı kadınlardan ‘Kadınlar Kolu Yönetim Seçimi’
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA ANKARA Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma ...
Plaklardan tat almış biri bu hazdan vazgeçemez
BEGÜM ARSLAN / ANKARA ‘ISSIZ adam’ filmiyle başlayan plak çılgınlığı ...
Tatil deyip geçmeyin, çocuğunuzla vakit geçirin
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA YARI yıl tatili her ne kadar “tatil” kelimesini ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Bugün Bir Şey Öğren
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Karantina Günlerinde Ses Yarışmasıyla Nefes Almak
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Taşhan, Havyar, Karpiç ve Süreyya
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
65 Yaşın Gönül Ahları...
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Genç İşsizlikte Dünya 4.’süyüz
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Ceset” Filmi Analizi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri