Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Derbinin galibi KARA KARTAL: 4-3
Derbinin galibi KARA KARTAL: 4-3
29 bin 281 pozitif vaka, 185 vefat
29 bin 281 pozitif vaka, 185 vefat
Adana Demirsporlu Anıl Karaer'den top toplayıcı çocuğa skandal hareket
Adana Demirsporlu Anıl Karaer'den top toplayıcı çocuğa skandal hareket
CHP'li Başarır hakkında soruşturma başlatıldı
CHP'li Başarır hakkında soruşturma başlatıldı
Ankara'da okul öncesi eğitim-öğretim uzaktan yapılacak
Ankara'da okul öncesi eğitim-öğretim uzaktan yapılacak
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
25 Kasım 2019 Pazartesi - 10:36

Başkentte “Takipteki Krediler ve Ekonomik” Büyüme masaya yatırıldı

TÜRK Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Koç Üniversitesi ortaklığı ile oluşturulan Ekonomik Araştırma Forumu (EAF), 22 Kasım Cuma günü Ankara JW Marriott Hotel’de “Takipteki Krediler ve Ekonomik Büyüme” başlıklı konferans düzenledi. 

Başkentte “Takipteki Krediler ve Ekonomik” Büyüme masaya yatırıldı

TÜRK Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Koç Üniversitesi ortaklığı ile oluşturulan Ekonomik Araştırma Forumu (EAF), 22 Kasım Cuma günü Ankara JW Marriott Hotel’de “Takipteki Krediler ve Ekonomik Büyüme” başlıklı konferans düzenledi. 
“UZUN DÖNEMLİ ÖNLEMLERE VE YAPISAL REFORMLARIN GERÇEKLEŞTİRİLMESİNE OLAN İHTİYACIMIZI TEKRAR VURGULAMAK İSTİYORUM”
Ekonominin geleceği ve iş dünyası gündemi için önem taşıyan başlıkların ekonomi alanındaki uzmanlar tarafından değerlendirildiği konferansın açılış konuşması TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Önder Sezgi tarafından yapıldı. Konuşmasında ekonomiyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Sezgi, şunları söyledi:  
“Ben bu noktada iki temel hususa dikkat çekmek istiyorum: İlk olarak, kısa ve orta vadeli ekonomik sorunlarla mücadele ederken uzun dönemli stratejileri, ilişkileri, ilkeleri ve etkenleri ihmal etmemenin son derece kritik olduğuna işaret etmek istiyorum. Geçici parasal genişlemeler bugüne kadar ülkemizde de küresel anlamda da iyi sonuçlar doğurmadı. Genişlemeci politikalar kriz dönemlerinde ekonomiye destek vermek için sınırlı ölçüde kullanıldığında işlevsel olabilirler. 
Ancak ekonominin rekabet gücünün arttırılması için uzun dönemli önlemlere ve yapısal reformların gerçekleştirilmesine olan ihtiyacımızı tekrar vurgulamak istiyorum. Eğitimden teknolojiye, hukuk reformundan dış politikaya, enerji arz güvenliğinden sanayide yüksek katma değerli üretime, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden iklim değişikliği stratejilerine kadar yapacak çok işimiz ve hayata geçirilecek çok sayıda düzenlememiz var. Bunların hiç birisi ihmal edilebilir konulardan değildir. Ekonomik büyümenin sürdürülebilir yüksek seviyelere çıkabilmesi ve işsizlik oranlarının hızla aşağıya çekilebilmesi için yatırımlara ihtiyacımız var. Yatırımların gerçekleştirilebilmesi için de öngörülebilirliği olan, güvene dayanan bir yatırım ikliminin sağlanması ve bu sayede de ihtiyaç duyduğumuz uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynaklara ulaşılabilmesi gerekmektedir. 
Son dönemde bazı makroekonomik verilerde bir düzelme eğilimi görülmeye başlandı. Başta otomotiv ve inşaat sektörleri olmak üzere toparlanma işaretleri görülmekle birlikte; yüksek borçluluk, işsizlik, Genel Bütçede zorlanmalar, dolarizasyon ve kaynak bulma güçlükleri gibi konular hala gündemimizde. İyileşme göstergelerinin tüm ekonomiye yayılmasını ve kalıcı olmasını yürekten temenni ediyoruz. Dile getirmek istediğim ikinci husus ise ülkemizin potansiyelidir. Ülkemiz son yıllarda siyasi ve ekonomik konularda yaşadığımız pek çok şok karşısında önemli bir dirence sahip olduğunu kanıtlamıştır. Bu dirence sahip olmamızın temel nedenleri insan kaynağımız, en kötü belirsizlik ortamlarında dahi ayakta kalmayı başaran reel sektörümüz ve güçlü bankacılık sistemimiz olmuştur. Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemine henüz geçmiş olmamız, ülkemizi derinden etkileyen göç dalgası, yaşadığımız güvenlik sorunları ile baş etmeye çalışmamız ve uluslararası konjonktürün aşırı dalgalanması gibi ciddi konulara rağmen ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sorunları çözme potansiyeline sahip olduğuna inanıyorum. 
“BİR AN ÖNCE FİNANSAL İSTİKRARI SAĞLAYACAK, REKABET GÜCÜMÜZÜ ARTIRACAK REFORMLARI YAPMAK MECBURİYETİNDEYİZ”
Girişimcilere güvenli ve öngörülebilir bir yatırım ortamı sağlanabilmesi için güçlü bir hukuk sistemine sahip olmanın önemi açıktır. Şeffaflık ve hesap verilebilirlik esaslarına dayalı bir demokratik sistem de konunun vazgeçilemez diğer boyutudur. Öte yandan gelişmiş toplumlarda sivil toplum örgütlerinin etkinlikleri dikkate alındığında, yasa yapma ve düzenleyici metin hazırlama süreçlerinde ilgili toplum kesimlerinin görüşlerinin daha da çok alınması, sadece düzenlemelerin kalitesini arttırmayacak, aynı zamanda uzun ömürlü olmasını da sağlayacaktır. Ekonominin içerisinden geçtiği dönemlerdeki zorluklar ve seçim döngüsü nedeniyle yakın zamanda hep kısa vadeye odaklandık. 
Artık kısa vadeden ziyade uzun vadeli hedefleri önemle göz önünde bulundurmalıyız. Dünya baş döndürücü bir hızla teknolojik sıçramalar yaparken bizim hala enflasyon, bütçe açıkları, kayıt dışılık gibi gelişmiş ülkelerin çoktan çözdükleri sorunlarla uğraşıyor olmamamız gerekirdi. Bir an önce finansal istikrarı sağlayacak, rekabet gücümüzü artıracak reformları yapmak mecburiyetindeyiz. Bu sorunları aşabilirsek Türkiye’nin hem bulunduğu coğrafya itibarıyla hem de dinamik işgücü ve girişimcilik ruhuyla ekonomik olarak çok farklı bir lige atlayacağından kuşkumuz yok.”
“TAKİPTEKİ KREDİLER BÜYÜMEYİ YAVAŞLATIYOR”
Açılış konuşmasının ardından gerçekleşen “Takipteki Krediler ve Ekonomik Büyüme” paneline Koç Üniversitesi – TÜSİAD EAF Direktörü Selva Demiralp, TÜSİAD Baş Ekonomisti Zümrüt İmamoğlu, TEPAV Finans Enstitüsü Direktörü Fatih Özatay, Dünya Bankası Türkiye Ofisi Program Lideri Habib Rab, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Güven Sak konuşmacı olarak katıldı. Takipteki krediler ve bankaların davranışları hakkında bilgi veren Selva Demiralp, takipteki kredi sorununun ekonomide daralma yaşayan tüm ülkelerde meydana geldiğini ifade etti. 
Demiralp; “Türkiye’de takipteki alacakların artışında 2018 kur şoku, yavaşlayan büyüme, işsizliğin artması, enflasyon, faiz artışı, iyimserlikle verilen krediler, popülist önceliklerle kredi standartlarının gevşetilmesi ve rislklerin iyi değerlendirilememesi etkili oldu. Türkiye’de büyümenin lokomotifi olan bankacılık sektöründe özel bankaların bu nedenle kredi arzında bir yavaşlama meydana geldi.” dedi. Takipteki kredi alacaklarının artmasının parasal aktarım mekanizmasının krediler kanalını sekteye uğratacağını vurgulayan Demiralp, bu nedenle büyümenin yavaşlayacağına işaret etti. 
“BÜYÜME GERÇEKLEŞMESİ İÇİN KREDİ GENİŞLEMESİNİN ÖZEL BANKALARA DA YANSIMASI LAZIM”
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Güven Sak ise konuşmasında Türkiye ekonomisindeki sorunun şeffaflıkla ilgili olduğunu söyledi. Sak; “Şeffaf olmayan tedbirlerle göreli olan istikrar ne kadar sürdürülebilir onu anlamak lazım. 2018’deki kur şoku ile şirket ve banka bilançolarında hasarlar meydana geldi ve bu hasarlar hala onarılamadı. O nedenle sorunların çözümü için kamu politikalarını şeffaflıkla terbiye etmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu. 
Çözümler konusunda değerlendirmelerde bulunan TEPAV Finans Enstitüsü Direktörü Fatih Özatay ise Türkiye ekonomisinin resesyondan çıkmaya uğraştığını söyledi. Özatay; “Milli gelirdeki toparlanmanın sürdürülebilir olması için ihracat ve özel sektördeki toparlanma ile yatırımların devam etmesi lazım. Tüketici kredilerinde bir artış söz konusu. Bu genişleme yatırım kredilerine de yansırsa, bir sorun olmaz. Büyüme gerçekleşmesi için kredi genişlemesinin özel bankalara da yansıması lazım. Geri dönmeyen kredilerdeki artışın ortadan kaldırılması lazım. Özel bankaların kredi artışını sağlayacak kapasiteleri var mı, buna cevap bulmak gerekiyor. Kamu ve özel bankalar arasında bu konuda bir asimetrinin olduğunu söylemek mümkün.” dedi.  Geri dönmeyen krediler sorunun çözülmesi için firmaların büyümesi ve ödeyebilir konuma gelmesi gerektiğini vurgulayan Özatay, iflas kanunu ve vergiler kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuatlarda kolaylaştırıcı düzenlemelere gidilmesi gerektiğini ifade etti. 
Dünya Bankası Türkiye Ofisi Program Lideri Habib Rab ise konuşmasında sermaye piyasalarının geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Rab, işsizlik oranlarının ciddi bir şekilde arttığını ifade ederek, Avrupa’da da bu durum endişe yarattığını, işsizlik yüzünden etkilenen gençlerin ve dar gelirli kesimlerin yaşam standartlarının iyileştirilebilmesi için Türkiye’nin reformlar yapması gerektiğini söyledi.

 
Ekoloji düşmanı Zebra Midye istilası başladı
 
Kadına Şiddete Karşı Başkent Tek Yürek
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ekoloji düşmanı Zebra Midye istilası başladı
SU Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız, Zebra Midye olarak ...
Başkan Sümer: “Şiddet, şiddetsiz yöntemlerle ortadan kaldırılır”
ŞİDDETSİZ Toplum Derneği tarafından 2018 Yılı Şiddetsiz Yaşam Ödülleri ...
Benlik Katmanları Sergisi Detay Sanat Galerisi’nde
RESSAM Özlem Kaçmaz, kişisel resim sergisi “Benlik Katmanları” ile 19 ...
 
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu 14 Aralık’ta eylem yapacak
BİRLEŞİK Kamu-İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, emekçinin yararına ...
Dört Mevsim Tatilin Yeni Gözdesi:“The Sign Esentepe Hotel & Ski Center”
BOLU Gerede’de geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan The Sign Esentepe Hotel ...
GAZETECİLER CEMİYETİ BASIN EVİ ATÖLYE ÇALIŞMASI’NIN KONUĞU “AV. GÖKHAN TEKŞEN”
AVRUPA Birliği tarafından finanse edilen ve Gazeteciler Cemiyeti tarafından ...
 
2018’de reçetelerin yüzde 25’inde ‘antibiyotik’ vardı
ANTİBİYOTİKLERİN gelecek nesillerde etkinliğini sürdürebilmesi için en ...
Ulusal aşı takvimimize uygun olarak 5.5 Milyon doz aşı yaptık
GEÇİCİ Koruma Altındaki Suriyelilerin Sağlık Statüsünün ve Türkiye Cumhuriyeti ...
İtalyan yemekleri başkentliyle buluşacak
İTALYAN Mutfağı Haftası kapsamında Michelin Yıldızlı Şef Christoph Bob, ...
 
casino siteleri-en iyi bahis sitesi-bitcoin-siber güvenlik-dijital ajans-yat kiralama-
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Karantina Döneminde Kadına Şiddet Vakaları Arttı
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Guguk Kuşu” Filmi Analizi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Kafatasında İki Kişi
DENİZ DİNÇER
DENİZ DİNÇER
Günce, Müzik Listelerini Alt Üst Edecek!
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
7.8 Milyar İnsan Coronavirüs Aşısı Bekliyor!
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri