Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Doç. Dr. Duran Tok Omicron’a karşı uyardı: “Tedbirsizlik ve aşısızlık büyük risk”
Doç. Dr. Duran Tok Omicron’a karşı uyardı: “Tedbirsizlik ve aşısızlık büyük risk”
Memur-Sen Başkanı Yalçın: “Enflasyon kaynaklı zararlar telafi edilmeli”
Memur-Sen Başkanı Yalçın: “Enflasyon kaynaklı zararlar telafi edilmeli”
BİK Ankara Şube Müdürü Yürekli: “Kurumumuz medyadaki dönüşümde önemli mihenk taşlarından biri”
BİK Ankara Şube Müdürü Yürekli: “Kurumumuz medyadaki dönüşümde önemli mihenk taşlarından biri”
KESK, emekten ve halktan yana bütçe talebi için sahaya inecek
KESK, emekten ve halktan yana bütçe talebi için sahaya inecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: 'Asgari ücret noktasında bugüne kadar olmuşun çok çok fevkinde bir neticeyi inşallah açıklamış olacağız.'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Asgari ücret noktasında bugüne kadar olmuşun çok çok fevkinde bir neticeyi inşallah açıklamış olacağız."
HABERLER>YEREL GÜNDEM
11 Ocak 2021 Pazartesi - 13:36

Başkent’in 210 mahallesinde açıktan akan kanalizasyon suyu kalmayacak

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın önceki konuşmalarında “Köyde kanalizasyon açıktan akıyor.

Başkent’in 210 mahallesinde açıktan akan kanalizasyon suyu kalmayacak

HABER MERKEZİ

 

ANKARA Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın önceki konuşmalarında “Köyde kanalizasyon açıktan akıyor. Burası Ankara, burası başkent. Türkiye’nin göz bebeği. Bunları bir an evvel ortadan kaldırmamız gerekiyor. Herkesin öncelikleri var. Benim önceliğim halkın sağlığı, halkın canı” diyerek yıllardır ihmal edilen konuyu sıkça vurguladığı açıktan akan kanalizasyon sorununu çözmek için harekete geçti.
Geçtiğimiz sene yapılan 85 hattın yanı sıra bu sene yapılması planlanan 125 yeni kapalı hat ile 2021 yılı sonuna kadar Başkent’te 210 kırsal mahallede (köyde) açıktan akan atık suları (kanalizasyon) kapalı sisteme dahil edilmiş olacak.
BAŞKENT’E YAKIŞMAYAN GÖRÜNTÜLER SONA ERECEK
ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Başkentlilere sağlıklı ve temiz su sağlamayı amaçladıklarını ancak bunun yanında kullanılmış suların çevre ve insan sağlığına zarar vermeden ortadan kaldırılmasının da öncelikli görevleri arasında yer aldığını söyledi.
Başkent’in kırsal mahallelerinde açıktan akan atık suların kapalı sisteme alınarak 21. yüzyıl Ankara’sına yakışmayan çirkin görüntülere son verileceğini ifade eden ve kırsal mahallelerin 2014 yılında yürürlüğe giren 6360 Sayılı Kanun ile Ankara Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alanına girdiğini hatırlatan Öztürk, şu açıklamalarda bulundu: “Yasa ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanına giren ilçeler ve bunlara bağlı mahallelere (köylere) içme suyu sağlanması, kanalizasyon ve arıtma tesisi yapılması ASKİ’nin görevleri arasında yer almıştır. Kırsal bölgelerde bir yandan eksik olan altyapıyı tespit ederek projelendirmeye çalıştık diğer yandan da insan ve çevreye zarar veren açıktan akan kanalizasyon sorunlarını çözmek için harekete geçtik. Bu çerçevede Ocak 2021’de düzenlenecek 4 ihale ile Ankara’nın 17 ilçesindeki 125 kırsal noktada yaşanan atık su sorununu çözüme kavuşturmuş olacağız. Başlattığımız proje kapsamında ihtiyaç duyulan noktalarda yaklaşık 216 kilometre (215 bin 210 metre) atık su hattı ile 56 foseptik yapılacak.”
ASKİ’DEN YENİ YILIN İLK AYINDA ATIK SU HATTI İÇİN 4 İHALE
ASKİ Kanal İnşaat Dairesi Başkanlığı, 4 Ocak 2021 tarihinde Etimesgut, Sincan ve Ayaş ilçelerindeki kırsal mahalleler için ihaleye çıkarken, 78 firmanın teklif sunduğu ihale kapsamında söz konusu ilçelere yaklaşık 57 bin 40 metre atık su hattı döşenecek. 
ASKİ Genel Müdürlüğü 7 Ocak 2021 tarihinde ise Kahramankazan, Yenimahalle, Kızılcahamam, Çamlıdere ve Güdül ilçeleri için ihale gerçekleştirdi. 73 firmanın katıldığı ihale ile 5 ilçedeki kırsal mahalleye yaklaşık 59 bin 170 metre atık su hattı döşenecek.
11 Ocak 2021 tarihinde de Çankaya, Gölbaşı, Elmadağ, Altındağ ve Mamak ilçeleri için çıkılan ve 75 firmanın katıldığı ihaleyle yaklaşık 52 bin metre atık su hattı yapılacak. ASKİ Genel Müdürlüğü 14 Ocak 2021 tarihinde de Bala, Şereflikoçhisar, Haymana ve Polatlı için ihaleye çıkacak. İhale kapsamında yaklaşık 47 bin metre atık su hattı döşenmesi planlanırken, tüm bu ihalelerle birlikte ilçelere 56 adet foseptik açılacak.
MAHALLE MUHTARLARI VE VATANDAŞLARIN EN ÇOK ŞİKAYET ETTİĞİ KONULARIN BAŞINDA GELİYOR
Başkent’in kırsal mahallelerinde yaşayan ve yıllardır açıktan akan atık su sorunun çözülmesini bekleyen mahalle muhtarları ve sakinleri, ASKİ’nin bu soruna neşter vuracak olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.
Çubuk Sünnü Mahalle Muhtarı Recep Amil, ASKİ’nin su şebekesini tamamen değiştirdiğini vurgulayarak, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı:
“ASKİ ekipleri Mart ayından sonra kanal çalışmasına başlayacağız dediler. Biz 30 yıldır bu kanalı bekliyoruz. Bütün köyün atık suları bu kanallara akıyor. Bu akıntı Çubuk Barajı’na kadar gidiyor. Özellikle ihtiyarlar kokudan dolayı rahatsız olduğunu söylüyor. Sabahları 09.00-10.00 saatleri arasında tuvalet kokusu oluyor. Kanala çocuklar da giriyor. Hatta 30 yıldır aynı depodan su kullanıyorduk. Geçen sene ASKİ geldi bütün hatları evlere kadar sıfırdan hat çekti.” 
Haymana Çalış Mahalle Muhtarı Çetin Koç da en çok şikayet ettikleri konunun açıktan akan kanalizasyon olduğuna dikkat çekerek, “55 yıldır bu dere buradan boşa akar gider. Köyümüzün üst tarafında bulunan tepelerden gelen sular kışın burada sele maruz kalıyor. Köyün içini de sel basıyor. Hayvanlarımızı götürüyor. Çocuklarımız tehlike içinde. Yazın aşırı koku problemi var. Toprağın yüzeyinden akan atık su aşağıdaki köyler için de tehlike arz ediyor” dedi.  Mahallede hayvancılık ve tarım yapmak istediklerini belirten Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz burada hayvancılık yapılsın, sebze ekilsin istiyoruz. 15 bin dekar sebze ekilebilecek kapasitede topraklarımız var ama bu insanların bütün kanalizasyonları bu dereye akıyor. Derede su seviyesi yükselince kanalizasyon suyuyla birlikte köyü basıyor. 2021 yılında ASKİ Genel Müdürlüğü’nün burayı düzeltecek olmasından çok memnunuz. Kanalizasyonumuz yapılır, köyün içi kapanırsa biraz daha korkumuz azalır. Başkanımız Mansur Yavaş’tan beklentimiz yüksek. ASKİ bizim burası için ihale yaptı, su şebekesini değiştirecek. Yeni su kuyusu açılacak. Bizim içtiğimiz suyun yüzde 49’u nitrat. Yüzeysel su içiyoruz. Gübre eridiği zaman yağmurla suya karışıyor onu da biz içiyoruz. Bu köyde böbrek hastaları var. Ümidimiz çok büyük Büyükşehir Belediyesi bize yardımcı olacak inşallah. Çözüm sunduğunuz için teşekkür ederiz.”
Çalış Mahalle sakinlerinden Kurtuluş Koç ise, “60 yaşındayım. Burası çukur olduğu için dereden gelen su, tarlalarımızı evimizi basıyor. Çok mağduriyet çekiyoruz. Sinek ve koku yapıyor. Hayvanlarımız suyun içinde telef oluyor, çok zor kurtarıyoruz. İnşallah Büyükşehir Belediyesi bu sorunumuzu çözecek” derken, Fatma Koç da, “Köy çukurda olduğu için her yağmur, dolu ve kar yağışında hep zarar yaşıyoruz. Danalarım zatürre oluyor, telef oluyor. Tarımcılık ve hayvancılık yapamıyoruz. Şimdiden çok teşekkür ediyoruz Mansur Yavaş’a ve Büyükşehir Belediyesine. İnanın yıllardır çok mağduruz” diye konuştu.
ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk ile birlikte gezerek, şikayetleri hakkında bilgi veren Mamak Ege Mahallesi Muhtarı Ali Kahraman, şu değerlendirmelerde bulundu: “Ben 20 yıllık mahalle muhtarıyım. Şimdiye kadar hep dilekçeler verdik, dilekçelerimiz sonuçsuz kaldı. İlk kez bir genel müdürün kalkıp halkın yanında yer alması, halkın sorunlarını çözmek için bizlerle beraber olmasından dolayı mutlu olduk. Bizim sorunlarımız bu yılki sorun değil mevcut 25 yıllık sorundur.”

Etiketler:
 
BÜYÜKŞEHİR ŞİRKETLERİNDEN PORTAŞ DA LÜKS ARAÇ SATIŞINA ÇIKIYOR
 
Adnan Oktar organize suç örgütü davasında karar
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
BÜYÜKŞEHİR ŞİRKETLERİNDEN PORTAŞ DA LÜKS ARAÇ SATIŞINA ÇIKIYOR
ANKARA Büyükşehir Belediyesi, Başkan Yavaş’ın israfla mücadele amacıyla ...
Altındağ’da yeşil rekor
Altındağ, yeşilin de başkenti oluyor.
Mamak’ta işyerlerinin dezenfekte işlemi sürüyor
Mamak Belediyesi, salgın süresince cadde ve sokaklarla birlikte iş yerlerinde ...
 
Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esi’in adı Çankaya’da yaşayacak
Çankaya Belediye Meclisi yeni yılın ilk meclis toplantısında bir ahde ...
“Ayaş Yolu” nefes alacak
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent trafiğini rahatlatacak ...
Başkent’e sağlıklı ekmek Ankara Halk Ekmek’ten
Başkentlilere hijyenik ve katkısız ekmek ile unlu mamuller üreten Büyükşehir ...
 
Eserkent Sosyal Konutlarına yoğun ilgi
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal belediyecilik ...
PORTAŞ da lüks araç satışına çıkıyor
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın tasarruf odaklı uygulamaları ...
Pursaklar Belediyesi Sokaklarına Sahip Çıkıyor
Pursaklar Belediyesi, ilçe genelinde kış dönemi yiyecek bulmakta güçlük ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Duvarlar
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Yazmak
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Yıllara Yayılmış Tecavüz
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Kış Mevsimi
EZGİ KIZILAY
EZGİ KIZILAY
Bitcoin, Türkiye’nin Elektrik Tüketiminin Yüzde 41’i Oranında Enerji Harcıyor
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Pentagon Yeni Bir Ufo Birimi Kuruyor
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri