Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
AK Parti’den 27 Mayıs Darbesi’ne tepki
AK Parti’den 27 Mayıs Darbesi’ne tepki
ATİD, ‘Turizmin En’lerini ödüllendirdi
ATİD, ‘Turizmin En’lerini ödüllendirdi
BiK Genel Kurulu Toplantısı başladı
BiK Genel Kurulu Toplantısı başladı
ASMMMO Başkanı Bahadır’dan meslektaşlarına ‘birlik’ çağrısı
ASMMMO Başkanı Bahadır’dan meslektaşlarına ‘birlik’ çağrısı
ANKAmall’a üst düzey atama
ANKAmall’a üst düzey atama
HABERLER>SON DAKİKA
1 Mayıs 2017 Pazartesi - 15:28

Bakırköy'de polis havaya ateş açtı

1 Mayıs için toplanmalar başladı; polis her pankartı fotoğrafladı

Bakırköy de polis havaya ateş açtı

İstanbul'daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları Bakırköy Halk Pazarı'nda devam ediyor. Kutlamaların saat 13:00'te başladığı Bakırköy'de polis, sabah saatlerinde havaya üç el ateş açtı. İstanbul Valiği, il genelinde gözaltına alınanların sayısının saat 13:38 itibarıyla 207 olduğunu açıkladı. Valilik açıklamasında, 40 molotof kokteyli, 17 el bombası ve 176 havai fişeğin ele geçirildiği ifade edildi. 

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı İncirli Caddesi üzerinde arama kontrol noktaları oluşturuldu. Emniyet güçleri, 1 Mayıs alanına getirilen her pankartı tek tek fotoğrafladı. 

Miting alanındaki kişi ve kurumlar arasında DİSK, KESK, TTB ve TMMOB temsilcileri Arzu Çerkezoğlu,  Kani Beko, Lami ÖzgenRaşit Tükel, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milettvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Ertuğrul Kürkçü, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, DİSK ve KESK'e bağlı sendikalar, Birleşik Haziran Hareketi, HDP ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) de var. 

Canlı Blog

15.10 İstanbul Valiliği, il genelinde gözaltına alınanların sayısını 207 olarak açıkladı.

14:45 KESK Genel Başkanı Lami Özgen Bakırköy'deki 1 Mayıs kutlamasına katılan emekçilere seslendi.  

Özgen şöyle konuştu:

"Bu ülkenin yarısı olduğumuzu unuttuğunu ortaya koydu. KHK’lara hayır, OHAL’e hayır. Tutuklamalara, baskıya, gözaltılara hayır. İş güvenliğinin ortadan kaldırılmasına hayır. Kıdem tazminatının kaldırılmasına hayır. Böylelikle bu ülkenin ezilen tüm kesimleri, iradelerini ortaklaştırdı. Onlar, her zamanki gibi hileleriyle, hırsızlıklarıyla bizlerin iradesini çaldı. Bu referandumun sonuçları şaibelidir. Bu sonuçları, ülkenin yarısı olarak kabul etmediğimizi duyurmaya devam ediyoruz.

"Sendikalarda özgürlük haklarımız KHK'larla yasaklanmaya devam ediyor. Arkadaşlarımız hakkında keyfi uygulamalar devam ediyor. Bu işten atmalardan üç binin üzerinde KESK üyesinin de işten atıldığını biliyorsunuz. İlk günden beri şunu ifade ediyorum, sizin OHAL yasanıza, KHK'larınıza, soruşturmalarınıza boyun eğmiyoruz. Korkmuyoruz. Geri adım atmıyoruz. Seyid Rıza'nın dediği gibi; biz sizlerin yalanlarınıza, dolanlarınıza karşı boyun eğmeden, diz çökmeden, mücadeleye devam edeceğiz. Bu da onlara büyük bir ızdırap oldu. Bu zorbalık karşısında boyun eğmeden, Türkiye'nin her yerinde bu mücadelemizi sürdürüyoruz. Buradan hareketle, bugün Türkiye'nin bütün illerinde, özellikle Ankara'da, İzmir'de, Adana'da, Van'da, Samsun'da 1 Mayıs alanlarındaki milyonları buradan selamlamak istiyorum. Baskıya, zulme, faşizme karşı boyun eğmeden mücadele edenlere selam olsun.

"Bu ülkenin bütün ötekileri bir arada, birleşik bir mücadele yürütmek zorundayız. Faşizme karşı omuz omuza yürüteceğimiz mücadele, bizim ortak geleceğimizi ifade etmektedir. Bir kez daha haykırıyoruz; kurtuluş yok tek başına. Ya hep beraber, ya hiçbirimiz.

"Değerli dostlar, AKP iktidarı pek çoğu otoriter faşizan politikalarıyla beraber tek adam sistemini kurumsallaştırmaya giderken bizim temel hak ve özgürlüklerimizi sadece sınırlamak veya engellemekle kalmıyor. Bunları ortadan kaldırarak kendi faşizan sistemini kurumsallaştırmak istiyor. Biz, bu ülkenin işçileri, emekçileri, ezilen bütün kesimleri içeride ve dışarıda savaşa karşı barış talebimizde ısrarcı olduğumuzu, çalışma yaşamında toplumsal barışa ihtiyaç olduğu gibi toplumun bütün kesimlerinin bir arada yaşama iradesinde de barışa ihtiyaç vardır. Savaş politikalarını kabul ediyoruz. AKP'ye bu savaş politikalarından vazgeç diyoruz. İçeride barış ve diyalog dışında başka bir seçenek olmadığını bir kez daha ifade ediyoruz. Hükümet son zamanlarda ortadoğu savaş bataklığına batmaktadır. Özellikle IŞİD vahşetine karşı Suriye'de, Irak'ta, Rojava'da, halkların bir arada özgür iradesiyle oluşturdukları irade birliği karşısında AKP hükümetinin uğursuz politikaları sonuç vermeyecektir. Orada IŞİD'e karşı Kürtler, Ezidiler, Ermeniler bütün halklar bir arada, özgür iradeleriyle öz yönetimlerini oluşturmuşlar. IŞİD vahşetine karşı, gerici ve cinsiyetçi, aynı zamanda halkları birbirine karşı kırdırtan politikalara karşı bir duruşları vardır. Biz emekçiler, ezilenler, bu ülkenin üretenleriyiz. Bu ülkenin üretenleri olarak ortak geleceğin sahibiyiz."

14:30 DİSK Genel Başkanı Kani Beko, alandaki işçilere hitap etti. Konuşmasına, 1977, 1989 ve 1996 1 Mayıs’ında hayatını kaybedenleri anarak başlayan Beko, “Referandumdan evet çıkarsa ilk işlerinin kıdem tazminatına saldırmak olacağını söylemiştik. Şimdi buradan soruyorum. Herkes duysun. Kıdem tazminatımızı leş kargalarına yedirecek miyiz? Buradan tekrar söylüyorum. Taşeron işçiler kadro hakkını kazanana kadar mücadele edeceğiz.” ifadesini kullandı. 

1 Kasım 2015 seçimlerinden önce taşeron işçilerin kadroya alınmasına dair sözün tutulmadığını belirten Beko, taşeron işçiler kadroya alınana dek mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. “Kiralık işçi” uygulamasına tepki gösterdi. Beko, “OHAL ilan edip KHK’larla kamu emekçilerini mahkeme kararı olmadan ihraç ettiler. 85 belediyede kayyum var” dedi.

Beko'nun konuşmasının satır başları söyle:

“Sandıklardan hayır çıktı, YSK’dan evet çıktı. Ancak siz yaptığınız bu hırsızlıkla nereye kaçarsanız kaçın sizi yakalamak boynumuzun borcu olsun”

“Biz bu topraklarda 80 milyon insanın anayasasını yapmak için önümüzdeki dönemde birlikte mücadele edeceğiz. Eşitlikçi, özgürlükçü, laik, demokratik sosyal bir anayasa olması gerekir"

“Aydınlık bir ülke için birer meşale yakalım. Bu topraklarda eşitlik, özgürlük, demokrasi, barış, kardeşlik mücadelesi verenlere, toprağa çıkanlara, 8 Mart’ı yaratan kadınlarımıza, 1516 Haziran’da büyük işçi direnişini yaratanlara, Gezi direnişindeki kahraman kardeşlerimize, 10 Ekim’de Ankara’da katledilen barış güvercinlerimize, barış elçilerimize, Deniz Gezmiş’e, Mahir Çayan’a, İbrahim Kaypakkaya’ya, Kemal Türkler’e, Türkiye işçi sınıfına selam olsun. Kahrolsun faşist diktatörlük, yaşasın işçilerin birliği, yaşasın halkların kardeşliği, yaşasın devrim ve sosyalizm"

14:16 İstanbul Barosu’nun 1 Mayıs için oluşturduğu kriz masası gözaltı sayısının 150’ye yaklaştığını bildirdi.

14:06 DİSK Korosu sahnede

Berkay Akyıldız şefliğindeki DİSK Korosu, sahnedeki ilk grup oldu.  Koro'nun son şarkısı "Enternasyonel Marşı"na aralarında Filiz Kerestecioğlu, Ertuğrul Kürkçü, Kani Beko, Onur Hamzaoğlu, Gülistan Kılıç Koçyipit, Lami Özgen'in de olduğu emek örgütleri, sivil toplum kuruluşları başkanları, siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri de eşlik etti.

14:00 Hayatını kaybedenler için saygı duruşu

Alana girişler yaklaşık bir buçuk saat devam etti. Saat 14.00'te 1 Mayıs 1977'de, 10 Ekim'de, iş cinayetlerinde, demorkasi mücadelesinde hayatını kaybedenler için saygı duruşu ile program başladı. "Hayır bitmedi, mücadeleye devam" sloganları ile saygı duruşu sonlandı.

13:02 Kortejler alanda

Alan doldu, kortejlerin girişleri sürüyor. Sahneden marşlar çalınıyor. 

13:00  Avukatların kurduğu 1 Mayıs Kriz Masası, İstanbul genelinde en az 105 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Açıklamaya göre, gözaltı işlemleri İstiklal Caddesi, Talimhane, Beşiktaş, Okmeydanı, Gayrettepe, Zincirlikuyu ve Mecidiyeköy’de yapıldı. Gözaltına alınanların polis arabalarında bekletildiği öğrenildi. Gözaltına alınan 72 kişinin, Gayrettepe Asayiş Şube Müdürlüğü'nde olduğu bildirildi.

12:45 Necmiye Alpay TGS ile yürüdü

Dilbilimci - yazar Necmiye Alpay, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile Bakırköy'e yürüdü. Kapatılan Özgür Gündem'in Yayın Danışma Kurulu üyeliğini yapan Alpay, 4 ay cezaevinde tutulmuştu.

 12:40 Polis havaya ateş açtı

Anadolu Ajansı (AA), Bakırköy İncirli Caddesi’nde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağı açan kişiler nedeniyle gerginlik yaşandığını duyurdu. Polisin bu sırada havaya üç el ateş açtığını bildiren ajans, üç kişinin gözaltına alındığını belirtti.

12:15 Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) alana geldi

11: 40 Emek ve demokrasi güçleri Bakırköy'de bir araya geldi, yürüyüş başladı. 

Kortejde KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, TTB Başkanı Raşit Tükel, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu da bulunuyor.

?11:00 Bakırköy Mitingi için toplanan Eğitim Sen üyesi eğitim emekçilerinden KHK'lara ve ihraçlara tepki gösterildi.

10:52 12:00'de başlayacak kutlama için toplanan kalabalık artıyor.10:40 DİSK / Genel-İş Bakırköy mitingine katılmak üzere toplanıyor.

10: 15 Nakış işçileri, Şirinevler Meydanı'nda toplanarak Bakırköy'e yürüyecek. Nakış işçileri çocuklarıyla alanda toplanıyor.

09: 50 Bakırköy'de pankart ve dövizler fotoğraflanıyor

Bakırköy'de 1 Mayıs kutlamalarına katılmak için toplananların her pankart ve dövizi tek tek fotoğraflanıyor. Kontrolden geçen pankart ve dövizlerin fotoğrafları polis tarafından sosyal medya uygulaması üzerinden amirlerine gönderildi. Pankart ve dövizler ancak onaylanırsa içeri alınıyor.

09:45 Demirtaş: Hepinize başarılar diliyorum

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 1 Mayıs mesajı şöyle:

“İnsanı insan yapan temel ölçülerden biri kuşkusuz ortaya koyduğu emektir. Emeğe ve emekçiye saldırıların ve hak gasplarının sınır tanımadığı bu zorlu dönemde inatla ve cesaretle emeğin mücadelesini sürdüren ve emekçinin yanında yer alan herkesi saygıyla selamlıyorum. Bütün dünya emekçilerinin 1 Mayıs Bayramını kutluyor, halklarımızın gelecekte adil, özgür ve eşit birliğine olan inancımla, bu zor ama paha biçilmez yolda hepinize başarılar diliyorum."

09:35 Kutlamalara horonla başladılar  

Bakırköy'de kutlamaların yapılacağı alana yapılacak yürüyüş güzergahlarından biri İncirli Caddesi. Siyasi partiler ile emek örgütleri üyeleri trafiğe kapatılan İncirli Caddesi'nde belirlenen noktalarda erken saatlerden itibaren toplanmaya başladı. Bayrak ve flamalarını hazırlayan gruplar zaman zaman çalınan müzikler eşliğinde horon tepti. İncirli Caddesi üzerinde arama kontrol noktaları oluşturuldu.

09:25 Bakırköy kutlamalara hazır 

Bakırköy Halk Pazarı'nda gerçekleştirilecek 1 Mayıs kutlaması için hazırlıklar tamam.

Miting alanına Koşuyolu Çobançeşme Bulvarı ve Ekrem Kurt Bulvarı üzerinden gelecekler için arama noktaları kuruldu. Veliefendi Hipodrumu yönüne giden her iki bulvar da araç trafiğine kapatıldı. Polis bariyerleri ile çevrildi. Polis arama noktaları kurdu. İlk saatlerde 1 Mayıs kutlaması için gelenler değil çevredeki iş yerlerinden çalışanlar kontrol noktasından aranarak içeri alındı.

Saat 10.00’da toplanacak işçiler saat 11.00’de yürüyüşe başlayacak. Halk pazarındaki miting ise saat 13.00’te başlayacak. Nakış işçileri ise Şirinevler Meydanı’nda bir kutlama yaparak Bakırköy’e geçecek.

T24

 
KONDA: 'Geçersiz oylarda açıklayamadığımız bir durum var'
 
TÜRK DİZİ VE OYUNCULARINA ARAPLARDAN YOĞUN İLGİ
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ak Parti MYK toplantısı başladı
AK Parti Merkez Yürütme Kurulu, Genel Başkan ve Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı
HDP'li vekil İbrahim Ayhan havalimanında gözaltına alındı
HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın GAP Havalimanı'nda gözaltına alındığı öğrenildi
TSK'dan hava harekatı: 89 terörist öldürüldü
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Sincar ve Karaçok bölgelerine ...
 
Sınır karakoluna saldırı:11 terörist öldürüldü
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde hudut ...
Kilyos açıklarında Rus savaş gemisi yük gemisiyle çarpıştı!
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz girişi açıklarında Rus savaş gemisiyle Togo ...
Şenkaya’da çatışma: 1’i ağır 3 asker yaralı
Erzurum’un Şenkaya ilçesi ile Ardahan Göle arasında Ormanlı köyü mevkiinde ...
 
CHP, AİHM'ye gidiyor
CHP, referandum sonuçlarının iptali için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurma kararı aldı
İstanbul'da minibüste patlama
Pendik Sabiha Gökçen Havalimanı bağlantı yolunda üniversite öğrencilerini ...
Sibirya'da askeri uçak düştü
Rusya’nın Sibirya bölgesinde MiG-31 uçak mürettebatının Buryatya’da bir ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Aritmetik Sevdalı Rutin
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Rüzgarda Tedarik Zinciri Türkiye’ye Taşınacak
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
İnfertilite (Kısırlık)
EZGİ KIZILAY
EZGİ KIZILAY
Fıstık Ezmeli Çikolata
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Golf Kulübü 
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Cevapsız Sorular
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri