Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Türk Yıldızları jeti kuş çarpması nedeniyle kaza kırıma uğradı
Türk Yıldızları jeti kuş çarpması nedeniyle kaza kırıma uğradı
Çocuklarda ağız kokusuna dikkat!
Çocuklarda ağız kokusuna dikkat!
Sincan’a bir millet kıraathanesi daha inşa ediliyor
Sincan’a bir millet kıraathanesi daha inşa ediliyor
ABB’den park ve yeşil alan seferberliği
ABB’den park ve yeşil alan seferberliği
Türk Tarih Müzesi ve Parkı  1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı
Türk Tarih Müzesi ve Parkı 1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
29 Ocak 2020 Çarşamba - 10:40

Bakan Pakdemirli:“Elazığ ve Malatya’daki üreticilerimize 33,3 milyon lira tarımsal destek ödemesini yaptık”

TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel Eğitimi Açılış Töreni’ne katıldı. 

Bakan Pakdemirli:“Elazığ ve Malatya’daki üreticilerimize  33,3 milyon lira tarımsal destek ödemesini yaptık”

TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel Eğitimi Açılış Töreni’ne katıldı. 
“TARSİM’DEN MALATYA’YA 150 ADET, ELAZIĞ’A DA 200 ADET AHIR HAYVAN ÇADIRI VE TARSİM TANITIM BÜTÇESİNDEN MALATYA’YA 400 BİN TL, ELAZIĞ’A DA 500 BİN TL GÖNDERDİK”
Törende konuşma yapan Bakan Pakdemirli, sözlerine Elazığ ve Malatya’da etkili olan depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımızı anarak başladı. Bakan Pakdemirli; “Bildiğiniz gibi; Bakanlık olarak depremin olduğu ilk andan itibaren bölgedeki tüm vatandaşlarımız için imkânlarımızı seferber ettik. Ve deprem bölgesine de bizzat gittik. AFAD koordinasyonunda; Bakanlığımıza bağlı kurumların iş makinelerini ve personellerimizi de kurtarma çalışmalarına yardım etmek için görevlendirdik. Bakanlığımıza bağlı tüm misafirhaneleri de vatandaşlarımızın kullanımına açtık. Tabi Elazığ’da 600 kişilik yemekhanemizde vatandaşlarımıza yemek ikramlarımız da devam etmektedir. Yine Elazığ ve Malatya’da bulunan üreticilerimiz için 31 Ocak 2020 tarihinde yapılması planlanan 33,3 milyon lira değerindeki tarımsal destek ödemelerini, dün, hemen üreticilerimizin hesaplarına aktardık. 
“ELAZIĞ DEPREMİ SONRASINDA METEOROLOJİ VERİLERİNİN ETKİSİNİ GÖRDÜK”
Depremde, Elazığ ve Malatya’da telef olan hayvan sayısını, ahır ve ağıl sayısını belirledik. Ve Bakanlık olarak vatandaşlarımıza, telef olan hayvan sayısı kadar telafi hayvan yardımı, çadır hayvan barınağı ve yem desteği vermek üzere harekete geçtik. Hayvan çadır desteği olarak TARSİM’den Malatya’ya 150 adet, Elazığ’a da 200 adet ahır hayvan çadırı ve TARSİM Tanıtım Bütçesinden Malatya’ya 400 Bin TL, Elazığ’a da 500 bin TL gönderdik. Yine dün, ilk etapta 130 küçükbaş ile 30 büyükbaş hayvan ve 1 kamyon kaba yem, bir kamyon da kesif yem desteğini Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze ulaştırdık. Tabi maddi ve manevi yardımlarımızın sürmekte olduğunu da bir kere daha aziz vatandaşlarımıza buradan duyurmuş olayım. Sayın Cumhurbaşkanımızın rehberliğinde, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde inşallah, tez zamanda bölgedeki bütün yaraları saracağız. Devlet, milletinin yanındadır, kimsenin bundan şüphesi olmasın.” ifadelerini kullandı.
Bakan Pakdemirli konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Biz farkında olsak da olmasak da meteoroloji; hayatımızın merkezinde yer almaktadır. Elazığ depremi sonrasında da meteoroloji verilerinin, çalışmaların veriminde ne kadar etkili olduğuna hepimiz şahit olduk. Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz de; ulaştırma, tarım, ormancılık, enerji, çevre, şehircilik, adalet, askeri hizmetler, sağlık, turizm, spor gibi sektörlere verdiği hizmetlerle milli ekonomimize katkı sağlayan önemli bir kurumumuzdur. 2019 yılında, Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz taşra teşkilatında, sözleşmeli statüde görev yapmak üzere, 100 kadro ihdasını sağladık. Bu süreçte; başta Meteoroloji Genel Müdürümüz Volkan Mutlu Coşkun olmak üzere, ciddi gayret gösteren tüm personelimize; ayrıca kadro ihdasında bize kolaylık gösteren, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Sayın Naci Ağbal’a da teşekkür ediyorum. İhdas edilen 100 kadro çerçevesinde;  73 mühendis, 22 teknikerin atamasını yaptık ve görevlerine başladılar. Bu vesileyle yol arkadaşlarıma görevlerinde ve meslek hayatlarında başarılar diliyorum. 
Göreve yeni başlayan arkadaşlarımız, öncelikle, 27 Ocak- 7 Şubat 2020 tarihleri arasında, kurumun faaliyetleri, birimleri, uygulama örnekleri, kullanılan program ile model konularında, bilgiler ve iletişim becerilerine yönelik teorik ve uygulamalı eğitimler alacaklardır. Bu 2 haftanın ardından, 63 Meteoroloji Mühendisimize, İstanbul’da 1 haftalık uygulama eğitimi vereceğiz. Eğitim sonunda Mühendislerimizin, çalışma alanlarına ilişkin önemli beceriler kazanmasını hedefliyoruz.
“İSTANBUL HAVALİMANINDA PİSTE HÂKİM İNŞA EDİLMİŞ, TÜRKİYE’DEKİ İLK METEOROLOJİ KULEMİZDE HİZMET VERMEYE BAŞLADIK”
Bildiğiniz gibi; meteoroloji, bir akıl işidir. Ve en kıymetli hazine de, bilginin doğru zamanlama ile transferidir. Bunun en güzel örneklerinden birini, Dünya Meteoroloji Örgütünce yapılan istatistikler gösteriyor. Öyle ki meteorolojiye yapılan 1 dolarlık yatırım ile tarımda 15 dolar fazladan gelir elde edilmesi mümkün. İşte biz de; 7 gün 24 saat, insana ve hayatın hemen her alanına dokunan bir Bakanlık olarak bütün bu dengeleri gözetiyor ve planlamamızı bu doğrultuda yapıyoruz. Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz de, gözlem sistemlerinin ülke sathına yayılması ve sürekli faal tutulması için gayret sarf ediyor, teknolojik altyapısını sürekli güçlendiriyor. Bu kapsamda; ülke geneline yayılmış bin 872 adet meteoroloji gözlem sistemi ile 7 gün 24 saat esası ile meteorolojik hadiseler takip ediliyor. Bu gözlem sistemlerinin en yenilerinden biri;  9 Şubat 2019’da Antalya Havalimanında açılışını gerçekleştirdiğimiz “Alçak Seviye Rüzgâr Kırılımı Uyarı Sistemi”dir. Önümüzdeki dönemde, hava trafiğinin yoğunlaşmasını beklediğimiz İstanbul Havalimanı için de, benzer bir sistemi kurmak üzere çalışmalara başladık. 
Bunun yanında, İstanbul Havalimanında piste hâkim inşa edilmiş, Türkiye’deki ilk Meteoroloji kulemizde hizmet vermeye başladığımızı da vurgulamak isterim. Bir yandan gelişen teknoloji ile uyumlu olarak gözlem sistemlerimizi modernize etmeye ve yenilerini kurmaya devam ederken, diğer yandan yerli ve milli gözlem sistemlerinin üretilmesi için üniversitelerimizi ve özel sektörümüzü Ar-Ge çalışmalarında desteklemeyi de sürdürüyoruz. Bu kapsamda, geliştirme çalışmaları devam eden bir başka gözlem sistemi de polen ölçümlerini otomatik şekilde yapacak olan yerli ve milli bir polen gözlem cihazıdır. 
“METEOROLOJİK UYARILARI, TAM 2 BİN 500 BALIKÇIMIZIN CEP TELEFONUNA GÖNDERMEYE BAŞLADIK”
2019 yılı yağış tahmin tutarlılığı yüzde 91,3 olarak gerçekleşirken, sıcaklık tahmin tutarlılığı ise, yüzde 87,6 olarak gerçekleşti. 2019 yılında, 523 adet kuvvetli meteorolojik hadise için erken uyarı yayınladık. Erken uyarılardan bahsetmişken, yine Bakanlığımız döneminde uygulamaya konulan Meteo Uyarı’dan bahsetmeden geçemeyeceğim. 34 Avrupa ülkesi tarafından belirlenen standartlara uygun olarak artık meteorolojik uyarılar renk kodları ile veriliyor. İlçe bazında verilen uyarılar, böylelikle çok daha kolay anlaşılıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin getirdiği bakış açısıyla, ilk defa Bakanlığımız döneminde gerçekleştirilen bir uygulama. 
Böylelikle, meteorolojik erken uyarılar Türkiye Ziraat Odaları Birliği üyesi 4,8 milyon çiftçinin cep telefonuna gönderiliyor. Yine bizim dönemimizde ilk defa, Sayın Cumhurbaşkanımız ile birlikte, “Vira Bismillah” diyerek açtığımız Balık sezonunda, meteorolojik uyarıları, tam 2 bin 500 balıkçımızın cep telefonuna göndermeye başladık. “Balığın ağınızda olması için, meteorolojik uyarıların cebinizde olması lazım” dedik ve bunu da sağladık. 
“SON DEPREMDE BÖLGEDE METEOROLOJİK VERİ SIKINTISI YAŞANMADI”
Diğer taraftan; 2019 yılında, Mobil Gözlem ve Tahmin Merkezi’ni de hizmete aldık. “Meteoroloji TIRI” diye anılan “Mobil Gözlem ve Tahmin Merkezi”, MGM ile AFAD arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında; afet ve acil durumlarda afet bölgesindeki meteorolojik hizmetlerin kesintisiz yürütülmesi amacıyla donatıldı. Mobil Gözlem ve Tahmin Merkezi’nde, herhangi bir afet bölgesinde ihtiyaç duyulan meteorolojik gözlem verileri üretilecek, hava tahminleri ve meteorolojik uyarılar hazırlanacak. Böylece afet bölgesinde görevli yetkililer ile vatandaşlar en kısa sürede bilgilendirilmiş olacak. Merak edenler için şunu da söylemiş olayım: 
Son yaşadığımız deprem felaketinde, bölgede meteorolojik veri akışında herhangi bir sıkıntı yaşanmadığından dolayı, Meteoroloji tırımızı, bölgeye gönderme ihtiyacı duymadık. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın, Antarktika’daki söz sahibi ülkelerden biri olma vizyonunu esas alan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Antarktika’daki araştırma faaliyetlerine destek olarak bir mühendisini 3. Antarktika Bilim seferine dâhil etmiş ve orada bir gözlem istasyonu kurmuştur. Bu yıl ise, Antarktika’da kurulu bulunan Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonumuzun (OMGİ) yıllık bakımı ile sensörlerin test ve kalibrasyonlarını yapmak üzere bir uzmanımız da 4. Antarktika Bilim Seferine katılacak.
“ÇİFTÇİYE TÜRKİYE DON TAKVİMİ, BİTKİ SICAĞA VE SOĞUĞA DAYANIKLILIK HARİTALARI DESTEĞİ”
Tarımın temeli, meteoroloji ve iklimdir. Buna bağlı olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz de, çiftçilerimize, planlamadan hasada kadar üretimin her aşamasında destek oluyor. Tarımda büyük zararlara sebep olan zirai don olayının önceden bilinmesi üreticilere zamanında gerekli tedbirleri almalarını sağlamaktadır. Bu uyarılar ilgili kuruluşlara iletilmekte, Meteorolojinin Sesi radyosundan duyurulmakta, kurum internet sayfasında yayınlanmakta ve az önce bahsettiğim protokol çerçevesinde, Türkiye Ziraat Odaları Birliği üyesi çiftçilerimizin cep telefonlarına mesaj yoluyla gönderilmektedir. Zirai Don Uyarı Sistemi ile çiftçilerimiz yetiştiricilik yaptıkları yerde, bitkiyi ve fenolojik safhasını seçerek, ürünü için önümüzdeki 4 günde don riski olup olmadığını da görebilmektedir. Zirai Don Risk Tahmin Haritaları ile ülke genelinde önümüzdeki 5 gün için nerelerde, hangi şiddette zirai don olayının beklendiği görüntülenebilmektedir. 
Türkiye Don Takvimi, Bitki Sıcağa ve Soğuğa Dayanıklılık Haritaları gibi çalışmalarımızla üreticilerimize planlama aşamasında ve bir yerde ilk defa yetiştirilmesi düşünülen bitkilerin, o yöreye uygun olup olmadığı konusunda ciddi destek sağlamaktayız. Sığırcılıkta Sıcaklık Nem İndeksi programı ile de, sığırcılıkta önemli verim kayıplarına yol açan sıcaklık nem stresi saatlik bazda üreticilerimize verilerek, bu kayıplar en aza indirilmektedir. Tarımsal faaliyetlerin planlanması için de, “Tarımsal Hava Tahmini” İnternet sayfasını ve “Mobil Hava Durumu” uygulamasını da hizmete sunduk. Diğer taraftan; Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında geçen hafta İşbirliği Protokolü imzalandı. İnşallah bu işbirliği sayesinde, çiftçilerimize yönelik cep telefonu uygulamasını geliştirecek ve zirai meteoroloji hizmetlerimize daha kolay ulaşılmasını sağlayacağız. Bu kıymetli ve vazgeçilmez ürün ve hizmetlerin yanında Meteoroloji Genel Müdürlüğü, meteorolojik hadiselere göre bir zirai emtianın gelecekte olası pazar fiyatını tahmin edebilme çalışması gerçekleştirmiştir. 
Bu çalışmada, belirli bir bölgede yetiştirilmesi ve enflasyon sepetinde önemli ağırlığı olan tarım ürünü olması nedeniyle limon seçilmiştir. Çalışmada limonla ilgili bahçeden sofraya tüm süreçlerle ilgili veriler saha çalışması ile toplanmıştır. Saha çalışmasında, limon üreticileri, paketleme tesisleri, doğal depolama işlemi yapanlar, komisyoncu, toptancı ve ihracatçı firmalarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Limon fiyat tahmini için gerekli altyapı verileri belirlenerek meteorolojik koşulları da (nispi nem, toplam yağış,  ortalama ve minimum sıcaklık, rüzgâr ve dolu) içinde barındıran Vektör AutoRegresyon Ekonometrik Modeli oluşturulmuştur. Bu model neticesinde, limon fiyatlarında etkisi olan değişkenler belirlenerek, Doğrusal Trend Analizi ile limon fiyat tahmini yapılmıştır.”

 
Barty ve Kenin Avustralya Açık'ta yarı finalde
 
Büyükşehir’de e-ihale artacak
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer: “Sevgi toplumu, tüm canlıların sevgi ile yaşadığı bir toplumun tanımıdır”
ŞİDDETSİZ Toplum Derneği, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UMAG) ...
Elazığ depremzedelerine Acun Ilıcalı’nın programında “51 milyon TL” yardım
TÜM Türkiye, 6.8 büyüklüğündeki depremle sarsılan Elazığ için tek yürek ...
TATLICI KEMAL USTA:“TATLI YİYELİM TATLI KONUŞALIM”
KEÇİÖREN Anavatan Cadde-si’nde 2. şubesini açan Tatlıcı Kemal Bocakkıtay ...
 
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği “Abdal Musa Lokması” Buluşması
ANKARA Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği “Abdal Musa Lokması, Aşure ...
15 Avrupa ülkesi kömürden çıkacak
KÖMÜRÜN Ötesinde Avrupa (Europe Beyond Coal) girişimi ile iklim çalışmalarıyla ...
Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü: “Türk adaleti bugün utanç gününü yaşadı”
SINAVDA kopya çekerken yakaladığı öğrencisi tarafından öldürülen Çankaya ...
 
AK Parti Ankara İl Başkanı Özcan, Büyükşehir’in 9 ayını değerlendirdi
AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, 23 Ocak tarihinde düzenlediği ...
UĞUR MUMCU VE GAFFAR OKAN ÖLÜM YIL DÖNÜMLERİNDE ANILACAK
UĞUR Mumcu'yu 27. ölüm yıl dönümünde Ankara’da 'Uğur Mumcu’yu Anlamak' ...
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Büyükdede: “Küresel güç dengesi dijital dönüşüm ve teknolojik gelişmeler üzerinden şekillenecek”
TÜRKİYE Bilişim Derneği (TBD) ve Türkiye Standartları Enstitüsü (TSE) ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
“Türk Sanat Müziği” Günü
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Ahlak Polisinin Yargıyla Hiçbir İlgisi Yoktur
MELEHAT BAL
MELEHAT BAL
Yaş Aldıkça Daha Fazla Konuşun
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününüz Kutlu Olsun
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
İşitme Engellilerin Müzik Dinlemesine Yardımcı Olacak Bir Cihaz Geliştiriyor
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
13 Bin Ukraynalı Asker Savaşta Yaşamını Yitirdi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri