Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
“Sığınmacı sorunu için Şam  yönetimiyle tekrar görüşmeye başlanmalı”
“Sığınmacı sorunu için Şam yönetimiyle tekrar görüşmeye başlanmalı”
Kosova’nın bağımsızlığının 12’nci yılı Ankara’da kutlandı
Kosova’nın bağımsızlığının 12’nci yılı Ankara’da kutlandı
SPD Başkanı Dursun Yıldız: Tarım ve Orman Şurası Eylem Planı’nı değerlendirdi: Mevzuatta düzenleme yapılması faydalı olur
SPD Başkanı Dursun Yıldız: Tarım ve Orman Şurası Eylem Planı’nı değerlendirdi: Mevzuatta düzenleme yapılması faydalı olur
Bu proje ile kadınların politikada temsillerinin güçlendirilmesi hedefleniyor
Bu proje ile kadınların politikada temsillerinin güçlendirilmesi hedefleniyor
EMO Ankara Şubesi seçimleri sonuçlandı
EMO Ankara Şubesi seçimleri sonuçlandı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
4 Aralık 2019 Çarşamba - 16:14

Bakan Koca: “112’yi asılsız çağrılarla meşgul etmeyin”

AĞLIK Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 112 Acil Ambulans Sisteminin 25. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı.

Bakan Koca: “112’yi asılsız çağrılarla meşgul etmeyin”

SAĞLIK Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 112 Acil Ambulans Sisteminin 25. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen ve ‘Sarı Melekler’ olarak adlandırılan 112 Ambulans personellerine plaketlerini takdim eden Bakan Koca, 25 yılda dünya standartlarında bir acil ambulans sistemi inşa ettiklerini belirtti. Bakan Koca ayrıca, 112’nin asılsız çağrılarla meşgul edilmemesi çağrısını yineledi. 
“112 ACİL YARDIM VE KURTARMA HİZMETLERİ PROJESİ, İL İL YAYGINLAŞTIRILARAK TÜM ÜLKEYİ KAPSAYAN BİR ÖRGÜTLENME HALİNİ ALMIŞTIR”
Bakan Koca yaptığı konuşmada: “112, yardım isteyen her vatandaşımıza bir telefon kadar yakın olmanın adıdır. En acil çağrı, çağrıya en erken cevap demektir. İstasyonları ve ambulanslarıyla yaklaşık 800 bin kilometrekareyi her noktasına kadar kaplayan fonksiyonel bir sağlık ağıdır. Çeyrek asrı devirdiğimiz bugün, 3 bine yakın 112 istasyonumuz, 5 bini aşkın ambulansımız ve 34 bini aşkın personelimizle vatandaşımıza kesintisiz hizmet sunuyoruz. Vatandaşımıza ihtiyaç anında ihtiyacı olan sağlık hizmetini en kaliteli şekilde vermenin çabası içindeyiz. Hastanelerimizi, sağlık kuruluşlarımızı modernize ediyor ve iyi yetişmiş yetkin sağlık çalışanlarıyla buralara hayat veriyor, fedakârca uğraş veriyoruz. Bildiğiniz gibi, ilk yardım ve acil müdahale, zamanın insafına bırakılamamakta, mekân da fayda etmemektedir. 
Birçok hayatın kurtulması, zamanla yarışmaya, hastayı en yetkin ellere, en kısa zamanda ulaştırmaya bağlıdır. Bu yüzden hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin örgütlenmesi sağlık sistemimizin bir diğer önemli cephesini oluşturmaktadır. Hastanelerde ambulans bulundurulmasıyla yürütülmeye çalışılan hastane öncesi sağlık hizmetinin ne denli kısıtlı kaldığı malumunuzdur. Bugün geldiği noktada 112 acil sağlık hizmetlerimiz, hastane öncesi sağlık hizmetlerinde iftihar edeceğimiz bir örgütlenmenin sonucudur. Acil durumdaki hastaya doğru yapılan ilk yardımın ve hızlı müdahalenin, ölümleri ve sakatlıkları engellemedeki rolü, bu sorumluluğu sağlık sistemlerinin vazgeçilmez bir alanı haline getirmiştir. Güçlü bir sağlık sistemi, gerekli tanı ve tedaviyi yapacak sağlık kuruluşlarına sahip olmak kadar, riskleri öngörebilen, toplumun hastalanmasını engelleyecek tedbirleri alabilen, sağlıklı gelişmeyi, sağlıklı yaşlanmayı ve sağlıklı yaşamayı teşvik edebilen, ihtiyaç duyana ihtiyaç anında ulaşabilen bir sistemdir. Hemen hemen tüm ülkeler imkânları ölçüsünde ambulans ile sağlık ekibini ihtiyaç alanına ulaştırma, yerinde ilk müdahale ve ileri tedavinin yapılabilmesi için sağlık kurumuna götürme yönünde çaba harcamaktadır. Zamanın iyi yönetilmesi, iletişim ve koordinasyon problemlerinin aşılması ve doğru yere her zaman doğru ekibin sevk edilebilmesini sağlayacak şekilde uygun komuta merkezleri ile ambulans sistemleri desteklenmektedir. Bazı küçük farklılıklarla da olsa gelişmiş dünyanın tümünde benzer sistemler oluşturulmuştur. İstanbul Ankara ve İzmir illerindeki yerel yönetim tecrübeleri üzerine Sağlık Bakanlığının başlattığı 112 Acil Yardım ve Kurtarma Hizmetleri Projesi, il il yaygınlaştırılarak tüm ülkeyi kapsayan bir örgütlenme halini almıştır. Yurt dışı örneklerinin incelenmesiyle de her geçen gün geliştirilerek günümüzde entegre bir hizmet ağına ulaşmıştır.” ifadelerini kullandı.
“HELİKOPTER AMBULANSLARLA 2008'DEN BU YANA 31 BİN 900, UÇAK AMBULANSLARLA 2010'DAN BU YANA 13 BİN 500 HASTA TAŞINDI”
Dünyada bir ücrete tabii tutulmadan hizmet veren tek hava ambulans sisteminin Türkiye’de olduğunu açıklayan Bakan Koca; “2002 yılında yayınlanan İlkyardım Yönetmeliği Acil Hizmetlerin standardizasyonu ve kalite gelişimi adına atılan önemli adımlardandır. 2003’te başlayan Sağlıkta Dönüşüm Programının önemli bir başlığı da Acil Sağlık Hizmetleridir. Acil eylem planı kapsamında 112 hizmetlerinin kuvvetlendirilmesi, acil sağlık hizmetlerinin vatandaş üzerindeki finansal engelleri kaldırılarak, erişilebilir hale getirilmesi gibi pek çok tedbir yürürlüğe sokulmuştur. Henüz acısı taze olan 1999 Marmara Depreminden edindiğimiz tecrübe ile afetlere hazırlıklı olma yönünde önemi adımlar atılmıştır. Afetlere hazırlıklı olma yolunda tamamen gönüllülük esasına dayalı, dünyanın en geniş insan kaynağına sahip Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri oluşturulmuştur. Şu anda 12 bin gönüllüden oluşmuş UMKE ordusuna sahip bir ülkeyiz. UMKE ekiplerimiz sadece ülkemiz içindeki olaylarda değil, yurtdışındaki afetlere yetişerek önemli hizmetler sunmuşlar, insanlık adına pek çok canın kurtulmasına vesile olmuşlardır. 112 Ambulanslarımızı hem sayısal açıdan hem de personel ve teknolojik açıdan kuvvetlendirerek, ülkemizin her yerine vaktinde ulaşabilir olmayı hedefledik. 
Bu amaçla coğrafi ve iklim engellerine meydan okuyan ambulans parkı oluşturduk, 4 çeker ve kar paletli ambulanslarımız ihtiyaç neredeyse oraya yetişmeye başladılar. Karada hizmetin yeterli olmadığını görerek 2007 yılında deniz ambulanslarımızı, 2008 yılından itibaren helikopter ambulanslarımızı, 2010 yılından itibaren de uçak ambulanslarımızı hizmete soktuk. Dünyada ücret istemeden, herhangi bir sigorta kurumundan ücret almadan vatandaşına hizmet veren tek hava ambulans hizmetinin bizde olduğunu söylüyoruz ve bununla da gurur duyuyoruz. Geldiğimiz noktada 112 istasyon sayımız 2 bin 840, sadece 112 hizmetlerinde kullanılan ambulans sayımız ise 5 bin 469 olmuştur. 250 ambulansımıza kar paleti takılarak, 22 ambulansımız ise kar bıçaklı ve kar paletli olarak en ağır kış şartlarında vatandaşlarımıza ihtiyaçları halinde erişebilmektedir. 
Özellikle ağır trafik kazalarına hizmet vermek üzere 4 yaralı birden taşıyabilen 62 adet ambulansımız hizmet vermektedir. 91 adet yoğun bakım ve obez ambulansına ek olarak, 62 adet motosiklet ambulansımız sahada görev başındadır. 6 adet deniz ambulansımız, 17 helikopter ambulansımız, 3 uçak ambulansımızla karadan, denizden, havadan vatandaşımızın hizmetine yetişiyoruz. Kentlerde vakaya ulaşma süremizi 10 dakikanın altına indirdik, kırsalda ise ilk 30 dakikada çağrıldığımız yere büyük oranda ulaşıyoruz. Bu yılın ilk 10 ayında kara ambulanslarımız 4 milyon 780 bin kişiye hizmet vermiştir. Helikopter ambulanslarımız 2008’den bu yana 31 bin 900, uçak ambulanslarımız ise 2010’dan bu yana 13 bin 500 hasta taşımıştır. Yurt dışından ülkemize 673 hastamız getirilmiştir. Artık vatandaşımıza dünyanın neresinde olursa olsun yetişebilen kudrette bir sisteme sahibiz.” şeklinde konuştu.
“AMBULANS İÇİNDE HASTA KAYDINI KISA SÜREDE TÜM ÜLKEDE YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”
112 Acil Ambulans sistemlerinin dijitalleşeceğinin sinyallerini veren Bakan Koca, konuşmasını şöyle sürdürdü:  “En son örneğini geçen hafta Arnavutluk depreminde yaşadık. Deprem neticesinde yaralanan bir vatandaşımızı ambulans uçak ile ülkemize getirip tedavisini sağladık. Diğer vatandaşlarımızı da askeri uçakla vatanlarına kavuşturduk. Ayrıca Arnavutluk’a bir UMKE ekibi de gönderdik. Bu vesile ile Arnavut kardeşlerimize başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi tekrar iletiyorum. Acil hizmetlerinde geldiğimiz nokta gurur verici olsa da, hedefimiz her zaman daha iyisine ulaşmaktır. İlerleyen dijital ve teknolojik imkânların desteğiyle daha hızlı, daha iyi ve daha kaliteli acil sağlık hizmeti sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İstasyon sayılarımızı ihtiyaç duyulan bölgeler öncelikli olarak arttıracağız, bununla ilgili olarak sürekli hizmet düzeyimizi ölçüyor, eksik veya yavaş kaldığımız bölgelerimizi destekliyoruz. Acil çağrıların daha hızlı ve efektif yönlendirilmesi adına İçişleri Bakanlığımızın önderliğinde “112 Tek Çağrı Projesi”ni destekliyoruz. 
Bu sayede acil duruma polis, itfaiye, ambulans gibi ekiplerin senkron ve koordineli bir şekilde müdahalesinin sağlanacağını umuyoruz. Ambulanslarımızı dijitalleştiriyoruz. Ambulans içinde iken hasta ile ilgili kayıtlar komuta merkezi ve gidilen hastane ile paylaşılıyor. Bu sayede hastanın erken müdahalesi ve en isabetli merkeze sevki sağlanıyor. Hasta adına vakit kaybı engelleniyor. Pilot çalışmalarını yürüttüğümüz bu projede başarılı sonuçlar aldık. Tüm ülkeye kısa zamanda yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Araç takip sistemleri ile ambulanslarımızı takip ediyor ve olay yerine en uygun aracı yönlendiriyoruz. Olay Yönetim Sistemi ile aynı anda fazla kişiyi ilgilendiren acil olayların koordinasyonu ve takibini sağlıyoruz. Bu sayede bir trafik kazasında vakaların tek merkeze yığılmasının önüne geçiyoruz. Hastaların durumlarını merkezden takip edebiliyoruz. 112 hizmetlerinin koordinasyonu açısından haberleşme kritik öneme sahiptir. En ileri teknoloji haberleşme sistemleri ile kesintisiz ve net haberleşmeyi sağlamış durumdayız. Afet durumları için destek mobil haberleşme merkezlerimiz ve uydu destekli haberleşme sistemlerimiz devrededir. Hastalarımızın ve personelimizin güvenliğini ve konforunu sağlamak açısından üniversitelerimiz ile işbirliği içinde sürekli Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen sonuçları uygulayarak güvenlik konusunda taviz vermeden araçlarımızda iyileştirici tedbirler uyguluyoruz. 
Acil hizmetlerde çalışan personelimiz sürekli hizmet içi eğitimlere tabi tutuyor, birebir ve uzaktan eğitim yöntemleri ile bilgi ve becerilerini sürekli taze tutuyoruz. İzmir – Urla’da Dünya Sağlık Örgütü ile ortak oluşturduğumuz eğitim merkezimiz mevcut. Buradaki simülasyon merkezi ile acil – afet durumlarında görev alacak personeli eğitimlere tabi tutuyoruz. Düzenli yaptığımız UMKE tatbikatları ile bu alandaki insan gücümüzü destekliyor, ülkemizde veya dünyanın herhangi bir noktasında ortaya çıkabilecek afet durumlarında müdahaleye hazır bir sağlık ordusunu hazır ve teyakkuzda tutuyoruz. Bu hizmetler son derece fedakârca yürütülen hizmetlerdir.
“UNUTMAYIN HİÇBİR ACELE İŞİNİZ, SİZDEN YOL İSTEYEN AMBULANSTAKİ HASTANIN DURUMU KADAR ACİL OLMAYABİLİR”
Sağlık ordumuzun ön cephede mücadele eden kısmının 112 acil personeli olduğunu ifade edebilirim. En sıkıntılı en çaresiz anlarımızda, adeta Hızır gibi vatandaşımızın yanında olan bu arkadaşlarıma takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum. Bu arada vatandaşlarımıza da bir uyarıda bulunmak isterim. Bir gün ihtiyaç anında 112’yi aradığımızda karşınızda meşgul sesi duyabilirsiniz. Zamanla yarıştığınız o acil anınızda zamana yenik düşebilirsiniz. Bu durumda kalmamak için 112’yi asılsız çağrılarla meşgul etmeyiniz. Trafikte mavi ışıldak görüp, siren sesi duyduğunuzda yol vermekte gecikmeyiniz. Unutmayın hiçbir acele işiniz, sizden yol isteyen ambulanstaki hastanın durumu kadar acil olmayabilir. Bazen dakikalar, bazen saniyeler bir hayatın kaybına sebep olabilir. Bir başka zaman bu siz olabilirsiniz. Çağırdığımızda en kritik anımızda bize en hızlı ulaşacak olan ambulanstır. Sesimizi ilk duyan komuta merkezindeki görevli, yardımımıza ilk yetişen ambulanstaki 112 acil sağlık personelidir. Onların sayesinde kendimizi güvende hissediyoruz. İyi ki varlar.” Programın ardından minik 112’lere oyuncak hediye eden Bakan Koca, “Geçmişten Günümüze Acil Sağlık Hizmetleri” sergisini gezdi. Bakanlık binasının önündeki alanda bulunan ambulansları inceleyen Bakan Koca, Bakanlık binası üzerinden geçen 122 helikopterlerine el salladı.
 

 
EGO, “Dünya Engelliler Günü”nde engellilerimizin sorusunu yanıtladı
 
İngiliz Tıp Birliğinden Türk bilim insanına ödül
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
EGO, “Dünya Engelliler Günü”nde engellilerimizin sorusunu yanıtladı
GEÇTİĞİMİZ hafta gerçekleştirilen “Ankara Ulaşım Çalıştayı’na” katılan ...
Ankara Vali Yardımcısı Recep Erkılıç’tan AGİSİAD’a ziyaret
ANKARA Vali Yardımcısı Recep Erkılıç, Avrasya Girişimci Sanayici ve İş ...
Bakan Gül’den Ayşe Tuba Arslan açıklaması: “Artık bu çığlığın son bulması gerektiğine hepimiz inanıyoruz”
ADALET Bakanı Abdülhamit Gül, Aile Hukuku Çalıştayı’nda konuştu.
 
CHP Ankara İl Kadın Kolları’ndan 250 çocuğa mont yardımı
CHP Ankara İl Kadın Kolları, ‘Çocuklar Üşümesin’ kampanyası çerçevesinde ...
“Ankara’yı dünyadaki bilinen, tanınan kentler seviyesine çıkartmamız gerekiyor”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ...
Kültür Sanat Muhabirleri Derneği’nden anlamlı çalıştay
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA KÜLTÜR Sanat Muhabirleri Derneği tarafından ...
 
BALCI: “ALTINDAĞ ANKARA’NIN AÇIK HAVA MÜZESİDİR”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ALTINDAĞ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı, ...
Kocatüfek: “Yatırımcı kuruluşların kolay kredi bulabilmesi ve borçlarının yapılandırılması lazım”
EKONOMİDEKİ dalgalanmalar, kur şoku, enflasyon, ek vergiler, zamlar, işsizlik ...
“Kuzu Effect AVM” mavi ve yeşilin birleşme noktasında kapılarını başkentlilere açtı
Çankaya Oran’da, orman ve göl manzarasını buluşturan; Otel, Rezidans, ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
“Başkent’in Boğalgazı (!)”2*
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Jeotermal Yatırımların Geliştirilmesi İçin Destekler Artıyor
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Zeki Demirkubuz Filmlerinde Kadın Karakterler Temsili
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Dünyaya Veda
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Dünyanın İlk Katlanabilir Çatı Güneş Enerjisi Santrali Elektrik Üretimine Başladı
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
SIM Değişimi Saldırılarına Dikkat
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri