Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Gençlerbirliği, Metin Diyadin ile yola devam edecek
Gençlerbirliği, Metin Diyadin ile yola devam edecek
Putin, Türkiye’ye geliyor
Putin, Türkiye’ye geliyor
TCMB yıl sonu enflasyon tahminini  yükseltti
TCMB yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti
Sarıgül: Çiftçi küserse aç kalırız 
Sarıgül: Çiftçi küserse aç kalırız 
İletişim Başkanı Altun: Türkiye gerçekçi ve insani göçmen politikasıyla dünyaya örnek oldu
İletişim Başkanı Altun: Türkiye gerçekçi ve insani göçmen politikasıyla dünyaya örnek oldu
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
27 Kasım 2021 Cumartesi - 10:46

Av. Barış Karlı: Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki hapis cezası tamamen göstermelik

Hayvanlara Adalet Derneği’nden (HAD) Av. Barış Karlı, Hayvanları Koruma Kanunu'nu gazetemize değerlendirdi.

Av. Barış Karlı: Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki hapis cezası tamamen göstermelik

ALPER ŞAŞMAZ

Hayvanları Koruma Kanunu, geçtiğimiz temmuz ayında yürürlüğe girdiğinden bu yana, başta hayvan hakları konusunda çalışan sivil toplum örgütleri tarafından sıklıkla eleştiriliyor ve kanun maddeleri yetersiz bulunuyor. Bir kesim en azından artık şiddet gören hayvanlar için bir yasal düzenleme var derken, diğer kesim de kayda değer bir gelişme yaşanmadığı görüşünde. Bu kapsamda Türkiye’nin çeşitli illerindeki bağımsız hukukçular tarafından, tür ayrımı yapmaksızın her türlü hayvan hakları ihlaline karşı hukuki mücadele vermek amacıyla kurulan Hayvanlara Adalet Derneği’nden (HAD) Av. Barış Karlı ile görüştük. Kendisine yönettiğimiz sorular ışığında kanunu değerlendiren ve kanunda yer alması gerekenlerle ilgili katkı sunan Barış Karlı ile röportajımız şu şekilde:

1- Hayvanları Koruma Kanunu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce eksik ve yetersiz olan yanları neler?

Hayvanları Koruma Kanunu, bazı hayvanları sınırlı düzeyde korumaya çalışan ancak onu da tam anlamıyla beceremeyen bir kanun. En temel eksikliği, hayvan tanımının doğru bir şekilde yapılmaması; sinek, böcek, fil, inek, geyik gibi hayvanların hayvan tanımı kapsamının dışında kalması. Kanunun içeriği de tanım doğrultusunda şekilleniyor ve kanunda hayvanların korunmasına ilişkin düzenlemelerden daha fazla hangi hayvanların hangi koşullarda sömürüleceği, hapsedileceği, öldürüleceğine ilişkin düzenlemeler var. Av katliamını düzenleyen Kara Avcılığı Kanunu, mezbahalar, hayvanat bahçeleri, yunus parkları, deneyler ve daha birçok ihlal alanı Hayvanları Koruma Kanunu’nun istisnası. Kanunun korumaya çalıştığı hayvanlar ise kediler ve köpekler. Ancak, onları bile tam anlamıyla canlı olarak tanımlamıyor. Bir mal gibi üretilip ve satılmalarına yasak getirmiyor, bazı köpek türlerini yasaklama hadsizliğini gösteriyor. Onlara şiddet uygulayanlara yetersiz, caydırıcı olmayan göstermelik hapis cezası getiriyor. Belki de kanunun tek doğru maddesi olarak tanımlayabileceğimiz maddesi 6. madde. Kedilerin ve köpeklerin sokaklarda özgürce yaşamalarını güvence altına alan madde. Ancak, 6. maddeyi uygulamakla yükümlü olan belediyelere gerekli yaptırımları getirmeyerek adeta 6. maddenin uygulanmamasının önünü açıyor. Buna ek olarak; 6. maddenin detaylarına ilişkin tüm hususları yönetmelik atıflarıyla geçiştirerek, işine geldiği şekilde uygulanamaz hâle getirme imkânını elinde saklı tutuyor.   

2- Kanunun yaptırım gücü yeterli mi? Hayvanlara şiddete meyilli insanlar üzerinde caydırıcı olacağını düşünüyor musunuz?

Kanunun adli yaptırım getirdiği kedilere ve köpeklere yönelik fiiller bakımından ikili bir ayrıma giderek değerlendirme yapmamız gerekiyor. Birincisi bireysel şiddet, ikincisi belediyelerin görevlerine aykırı davranması sonucu ortaya çıkan şiddet. Bireysel şiddet son kanun değişikliği ile suç olarak tanımlandı. Ancak, getirilen hapis cezası ile faillerin fiilen cezaevine girmesi mümkün değil. Bu hâliyle, getirilen hapis cezası yaptırımının caydırıcı bir etkisi yok, tamamen göstermelik. Bunun yanında; sokakta yaşamını sürdüren hayvanlara yönelik şiddet fiillerinde, bireylere ve sivil toplum kuruluşlarına şikâyet hakkı verilmedi. Sadece keyfi gelirse Tarım ve Orman Bakanlığının şikâyet hakkı var. Sonuç olarak, zaten yetersiz olan hapis cezası yaptırımının uygulanması için açılacak soruşturmanın da önü tıkanmış oldu. İkinci husus olan belediyelerin görevlerini yapmaması sonucu ortaya çıkan şiddet fiillerinde durum daha da vahim. Bu kanaldan en çok karşılaştığımız şiddet fiilleri; aldığı yere bırakmama, ormana atma, başka ilçeye atma, bakımevinde hijyen koşullarına dikkat etmeme vb. Belediyelerin bu filleri görevi kötüye kullanma suçunu oluşturuyor ancak; belediye görevlileri kamu görevlisi olduğu için, bu suçtan soruşturma açılabilmesi için ilgili birimden soruşturma izni verilmesi gerekiyor. Bu izin verilmediği sürece savcıların da eli kolu bağlı. Uygulamada bu izin asla verilmiyor. Belediyelerin bu kanuna aykırılıkları cezasız kalıyor.

3- Kanunun hazırlanma aşamasında hayvan haklarını savunan örgütler sürece katkı açısından ne kadar dahil oldu veya dahil edildi mi?

Kanun değişikliği, 2010 yılından beri içinde olduğumuz bir süreç. 2010 yılından günümüze temelde dört kanun değişikliği gündemi gördüğümüzü, sonuncusunda kanunun çıktığını söyleyebiliriz. Bunların hiçbirinde sivil toplum kuruluşları sürece tam anlamıyla dahil edilmedi. Hazırlanan kanun tasarıları ve teklifleri, TBMM Çevre Komisyonu gündemine gelene kadar bize asla gösterilmedi. Güç bela girmeyi başardığımız Çevre Komisyonu’nda karşımıza; o güne kadar yaptığımız görüşmelerde konuşulan başlıkları içermeyen, taleplerimizin tamamen zıddı, hayal kırıklığı yaratan metinler çıktı. Sonuncuya kadar, sosyal medya ve sokak eylemleri tepkisiyle geri püskürtmeyi başardık, ancak sonuncuda başaramadık. İşin enteresan tarafı sonuncu, en umutlu olduğumuz, hayal kırıklığıyla karşılaşmayı en az beklediğimiz olandı. Çünkü TBMM’de Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu kurulmuştu, bu komisyon mecliste grubu olan beş partinin oy birliği ile bir öneri raporu hazırlamıştı ve bu raporda birkaç temel talebimiz yer alıyordu, kanun bu rapor doğrultusunda çıksa hiç yoktan iyiydi. Ama maalesef, Çevre Komisyonu’nda karşımıza yine hayal kırıklığı yaratan bir metin çıktı. Hem Çevre Komisyonu’nda hem Genel Kurul’da rapora imza atan bazı partilerin 180 derece dönüşlerini gördük. Zaten bildiğimiz ama rağmen umutlandığımız; bizi göstermelik olarak dinledikleri, fikirlerimizin onlar için bir anlamı olmadığı, tek dertleri siyasi hesap olan siyasetçilerle muhatap olduğumuz gerçeğini tekrar fark ettik. İşin özeti; bazen içindeyiz, sözümüz dinleniyor sandık ama asla kanun hazırlama aşamasına dahil edilmedik.

4- Kanunu siz hazırlasaydınız ne gibi maddeler ve yaptırımlar koyardınız? Sizin kanununuz nasıl olurdu?

Adı Hayvanları Koruma Kanunu olan bir kanun, en temelde hayvan tanımıyla şekillenir. Bu temelin sağlamlığına göre ya doğru yolda ilerler ya da yanlış yola sapar. Bu nedenle, hayvan tanımının tüm hayvanları kapsayacak şekilde doğru yapılması çok önemlidir. Hayvanları Koruma Kanunu’nun hayvan lehine getirdiği bir düzenleme, tüm hayvanlar bakımından sonuç doğurmalıdır. Hayvanlar öldürülebilir-öldürülemez, mal-canlı, yasaklı-serbest, tutsak-özgür gibi ayrımlara tabi tutulmamalıdır. Bu kanun, tüm hayvanların yaşam hakkı vardır ifadesini cesurca, net bir şekilde söyleyebilmelidir. Bu doğrultuda; hayvanların yaşamına, özgürlüğüne müdahale eden tüm uygulamaları, kurumları ortadan kaldırmalıdır. Devamında da net bir şekilde vurguladığı bu yaşam hakkında müdahaleleri sert, hissedilir, caydırıcı şekilde cezalandırmalıdır, failler fiilen cezaevine girmelidir. Buna ek olarak; hayvanlarla ilgili görev verilen kamu kurumlarının bu görevleri net bir şekilde tanımlanmalı, bunun takibi için sağlam bir denetim-yaptırım mekanizması oluşturulmalıdır. (Foto: Alper Şaşmaz)

 
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Arnavutluk Milli Günü Resepsiyonu’na katıldı
 
Palandöken, “Kredi Kartı Taksit Sayısı Artırılmalı”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Arnavutluk Milli Günü Resepsiyonu’na katıldı
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Arnavutluk Milli Günü Resepsiyonu’na katıldı.
TTB’den “Favipiravir” tepkisi: "Tedaviye katkısı yok"
Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı’nın Favipiravir politikasını ...
DİSK’li kadınlar: “ILO 190 sayılı Sözleşme onaylansın!”
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Kadın Komisyonu, ...
 
Eğitim-Bir-Sen’den “20. Millî Eğitim Şûrası Görüş ve Öneriler” Raporu
Eğitim-Bir-Sen ve Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 1-3 Aralık tarihleri ...
ATO: “Bütçede koruyucu sağlık hizmetleri göz ardı edildi”
Hekimler toplumcu sağlık hizmeti istiyor
CHP lideri Kılıçdaroğlu: “Piyasalarda yangın var”
Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu görüştü, iki lider erken seçim istedi
 
Türk Eğitim-Sen anketine göre öğretmenlerin yüzde 82,6’sı borçlu
Öğretmenlere göre salgında en büyük sorun öğrenciler arasındaki fiziksel mesafe
TTB: “Sağlık Bakanlığı Bütçesi yeniden düzenlenmeli”
Türk Tabipleri Birliği (TTB), 15 Kasım 2021 tarihinde TBMM Başkanlığı’na ...
Son UNICEF raporuna göre; dünyada 240 milyon engelli çocuk var
UNICEF'in yeni raporu, dünya genelinde her 10 engelli çocuktan 1'inin ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Bir Kıssadan Hisse Hikaye
BERGÜZAR ÇOPUROĞLU
BERGÜZAR ÇOPUROĞLU
Şeker Pekmezi Seli
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Pozitif Öneriler 
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Bir Hayalim Var
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Sıdıka Avar ve Dağ Çiçekleri (2)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Makarna, Ketçap ve Kadın Çorabı
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri