Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Sağlık-Sen, İş Bırakma Eylemi'ni Askıya Aldı
Sağlık-Sen, İş Bırakma Eylemi'ni Askıya Aldı
Babacan: “Türkiye’ye Çin malı ekonomi giydiremezsiniz”
Babacan: “Türkiye’ye Çin malı ekonomi giydiremezsiniz”
Türk Eğitim-Sen: “Öğretmenlik Meslek Kanunu derhal yasalaşmalı”
Türk Eğitim-Sen: “Öğretmenlik Meslek Kanunu derhal yasalaşmalı”
Mansur Yavaş: 'İyilikte bir damla olalım'
Mansur Yavaş: "İyilikte bir damla olalım"
HAK-İŞ’ten çalışma yaşamında şiddet ve tacize karşı mücadele
HAK-İŞ’ten çalışma yaşamında şiddet ve tacize karşı mücadele
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
2 Aralık 2020 Çarşamba - 09:55

“Asgari ücret pazarlıkları en az 3 bin 100 liradan başlamalı”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 30 Kasım 2020 tarihli MYK toplantısının ardından basın mensuplarının karşısına geçti. 

“Asgari ücret pazarlıkları en az 3 bin 100 liradan başlamalı”

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

CUMHURİYET Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 30 Kasım 2020 tarihli MYK toplantısının ardından basın mensuplarının karşısına geçti. 
“ASGARİ ÜCRET 298 DOLARA DÜŞTÜ”
Bu hafta başlayacak asgari ücret görüşmelerine ilişkin gelen bir soruyu yanıtlayan Öztrak, asgari ücretin en az 3 bin 100 lira olması gerektiğini söyledi. Öztrak; “Bugün geçerli olan asgari ücret 2019 yılının 27 Aralık tarihinde açıklanmıştı. O gün dolar kuru 5 lira 93 kuruştu. Asgari ücretli 392 dolar alıyordu. Bugünkü kurla bu 298 dolara düştü. 
Avrupa’daki en düşük asgari ücret bizde, Çin’deki bazı bölgelerin bile altına düşmüş vaziyette. Kasım ayında dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 517, yoksulluk sınırı 8 bin 198 lira. Asgari ücreti geçen yılki seviyesi olan 392 dolarda tutma için, asgari ücret bugün en az 3 bin 100 lira olmalı. Dolarla euro ile garanti verilen kamu özel işbirliği projelerinin sahiplerine gösterilen âlicenaplık, milletimize de, asgari ücretlilere de emeğiyle geçinenlere de gösterilmiş olur. Bugün asgari ücret ülkemizde ortalama ücret haline gelmiştir. Ücretlilerin yüzde 42’si asgari ücretle maaş alıyorlar. Dolayısıyla asgari ücret pazarlıkları en az 3 bin 100 liradan başlamalıdır” açıklamasında bulundu. 
“İŞSİZ SAYISI 120 ÜLKENİN NÜFUSUNU AŞTI”
TÜİK tarafından açıklanan büyüme verilerini değerlendiren Öztrak; “Üçüncü çeyrekteki büyüme, tüm sektörlere yaygın, organik bir büyüme değil, mekanik bir büyüme. Tüm dünya, salgın döneminde yurttaşlarına doğrudan gelir desteği ve hibe verirken bizdeki hükümet faiziyle borç verdi. 
Peki açıklanan büyüme rakamları sürdürülebilir mi? Sürdürülemez olduğunu damadın kovulmasından, Merkez Bankası’nın ve kamu bankalarının ‘Kazık fren’ yapmasından anlıyoruz. Bu büyümeye rağmen, gerçek işsizlerimizin sayısı bu dönemde yaklaşık 2,7 milyon kişi artmış. İşsiz sayısının, dünya üzerindeki 120 ülkenin nüfusunu aştığı bir ekonomide kalkınmadan, refah artışından bahsedilemez. Güven olmayınca millete iş, aş verecek nitelikli bir büyüme de ufukta görünmüyor. Tek adam vesayet rejiminde, saray yönetimi ülkemizin bereketini kaçırdı. Yeni kadrolar, yeni kurumlar, yeni kurallar olmadan bereketin gelmesi mümkün gözükmüyor. Atalarımız “Arpacıya borç eden, ahırını tez satar” demiş. Saray Hükümeti’nin elinde Türkiye tam olarak bu halde” şeklinde konuştu.
“MİLLETİN MALINI, MİLLETE HESAP VERMEDEN HARAÇ MEZAT SATIYOR”
Borsa İstanbul hisselerinin Katar’a satılmasına eleştiri getiren Öztrak; “Borsa İstanbul hisselerinin yüzde 10’u Katar’a satıldı. Ama kaça satıldı, hangi şartlarda satıldı, daha fazla para veren var mıydı? Kimse bilmiyor. İhale Kanunu’na tabi değil, Sayıştay denetlemiyor, Milletin meclisi hesap soramıyor, sarayın kibirlisinin talimatı yetiyor. Milletin malını, millete hesap vermeden haraç mezat satıyor. Yarın Çay Kur’u da Ziraat Bankası’nı da Halk Bankası’nı da BOTAŞ’ı da Eti Maden’i de dilediğine peşkeş çekebilecek. Yani, Varlık Fonu’nu Düyunu Umumiye idaresi gibi kullanmaya başladılar. Satılanlar milletin malı mülkü. Korkarız bu kafayla yakında Türkiye’nin tapusunu da Katar’daki üst düzey yatırımcının üstüne yaparsınız” dedi.
“ARTIK BIÇAK ÇİFTÇİLERİMİZİN KEMİĞİNİ DELİP GEÇTİ”
Salgın nedeniyle esnafın zor durumda olduğunu hatırlatan Öztrak; “Esnaflarımız yoğun bakımda. Salgının ilk döneminde, Borca batırılan esnaflarımız zaten zordaydı. Şimdi ikinci Koronavirüs dalgasıyla, Bitkisel hayata girdi. Tüm dünya esnafının arkasında kapı gibi dururken, Bizdeki saray hükümeti Bitkisel hayattaki esnafımızı desteksiz bırakarak, Fişini çekiyor. Dükkânını siftahsız kapatan esnaf; “Yeter artık dayanamıyoruz, Destek vermezseniz batıyoruz” diyerek hükümete ihtar çekiyor. Devlete 40 yıl vergi veren esnafa, Bu saray hükümeti 40 gün bile bakamıyor. Ama 9 yıldır, vatandaşın vergileriyle 4,5 milyon Suriyeli ’ye bakıyor. 50 milyar dolar verebiliyor. O zaman; esnafımıza da bakacaksın. Bakamıyorsan da sarayını da, sıcak koltuğunu da bırakıp gideceksin. Çiftçilerimiz de perişan. Buradan haftalardır, Çiftçinin Tarım Kredi Kooperatiflerine borcunu Faizsiz yapılandırın diyoruz. Artık bıçak çiftçilerimizin kemiğini delip geçti. Traktörleri haczedilen çiftçiler sokaklara döküldü. Tarım Kredi Kooperatiflerinin adı oldu; “Tarım Tefeci Kooperatifleri.” Bir kez daha tekrarlıyoruz. Gelin çiftçilerimizin kredi borç faizlerini sıfırlayın. Borçlarını yapılandırın” dedi.
“YOKSUL HER 10 AİLEDEN 6’SININ ELİNE 500 LİRA BİLE GEÇMİYOR”
Salgında esnaf ve çiftçilerle birlikte yoksul, muhtaç kesimin de kaderine terk edildiğini vurgulayan Öztrak; “Bütçesinden en az doğrudan destek veren hükümet bizde. Buna karşın en çok borç veren hükümet de bizde. Böyle bir destek tercihi gelir dağılımını daha da bozdu. Yoksulluğu daha da derinleştirdi. Derin Yoksulluk Ağı’nın İstanbul’un ilçelerinde yaptığı araştırmaya göre Yoksul vatandaşlarımızın; Yüzde 84’ü yeterli besine ulaşamadığını, Yüzde 53’ü artık daha fazla öğün atladığını, Yüzde 49’u bazı besin gruplarına hiç ulaşamadığını söylüyor. Her 10 aileden 6’sının eline 500 lira bile geçmiyor. Kirada yaşayan her 10 aileden 4’ü evden çıkarılmış. Ankete katılanların yüzde 50’si Düzenli destek alarak ayakta kaldığını, Bunların da yüzde 40’ı, Desteği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldığını söylemiş. Allah’tan bizim belediyelerimiz var. Sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla geliştirdiğimiz projeler, Milletimizin yüzünü güldürüyor. Güldürmeye de devam edecek. Ankara Büyükşehir Belediyemiz Zor durumdaki lokantacı esnafından aldığı yemek ve yiyecekleri, Karantinadaki ihtiyaç sahibi yurttaşlarımıza ulaştırıyor. Hem esnaf kazanıyor, Hem de ihtiyaç sahibi aileler. Mersin’de Büyükşehir belediyemiz, Salgın süresince kapalı kalan esnaflarımızın Meskenlerinde kullandığı su bedelinin 500 TL’ye kadar olan kısmının Belediye tarafından ödenmesi için hazırlık yapıyor” cümlelerini kaydetti. 
“BİLİM KURULU'NUN ADI 'NE BİLEYİM KURULU' OLDU”
“Salgınla mücadelede en başarılı ülkelerden biri iken, bir gece en kötü durumda olan ülke haline geldik” diyen Öztrak sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyada en çok vaka görülen ilk 3 ülkeden biriyiz. Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanı'nın açıkladığı veriler doğru değil dediğinde, Saray bekçisi tarafından vatan hainisi ilan edilmişti. Şimdi ne oldu? Saray'ın kibirlisi tüm suçu Bilim Kurulu'na yıkmaya çalışıyor. Şimdi Bilim Kurulu'nun adı 'ne bileyim kurulu' oldu. Artık hastanelerde yer kalmadı, yoğun bakım üniteleri doldu taştı. Hastanelerin kafeteryaları, bahçeleri sahra hastanelerine çevriliyor. 9 aydır millete yalan üstüne yalan söylediler. Binlerce vatandaşımızın hayatını yitirdiği bu salgında, vaka sayılarını ve salgındaki gerçek tabloyu gizleyerek, gerekli önlemlerin alınmasını engelleyen, binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan Saray’ın kibirlisi, bu tablonun esas sorumlusudur. İstifa etmelidir.”

Etiketler:
 
Ankaraspor, Menemen Spor maçına hazır
 
ASTOP ödülleri sahiplerini buluyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Çocuklarımızın doğa bilinci ile büyümesi için var gücümüzle çalışıyoruz”
Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı ...
AHEF: Her 10 aile hekiminden ikisinin aile sağlığı çalışanı bulunmuyor
AİLE sağlığı çalışan eksiğinin gün geçtikçe arttığını ve bunun kronik ...
TEMA Vakfı su varlıklarımızın önemine ve maruz kaldıkları tehditlere dikkat çekti
TEMA Vakfı, Türkiye’de su varlıklarının korunması ve katılımcılığın artmasını ...
 
Suyun verimli kullanılması için toplumsal bilinç şart
ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, yakın zaman önce yaptığı açıklamada; ...
“İmmünoterapi daha az yan etki, daha fazla yaşam kalitesi sağlıyor”
Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Kanserle Dans Sağlık Buluşmaları- ...
“İmmünoterapi daha az yan etki, daha fazla yaşam kalitesi sağlıyor”
Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Kanserle Dans Sağlık Buluşmaları- ...
 
HAK-İŞ: “Ülkemizin mayasında şiddet yoktur”
HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Osman Yıldız ve HAK-İŞ Kadın Komitesi Üyeleri, ...
AK Partili Kadınlar: “Kadına şiddet en büyük acizlik ve cahilliktir”
AK Parti Ankara Ankara Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle ...
CHP döviz rezervlerinin araştırılması için TBMM’ye bir önerge verecek
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 23 Kasım 2020 ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Çocukluk
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Şeker Hastalarını İnsülin İlaçlarından Kurtaracak Devrim Niteliğinde Bir Tedavi Geliştirildi
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
SADECE SİNEKLER GERÇEKTİ
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Ekonomi
EZGİ KIZILAY
EZGİ KIZILAY
Güneş’in fotoğrafını oluşturmak için 150 bin görüntüsünü birleştirdi
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Devasa bir deniz canlısı türü keşfedildi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri