Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Sağlık çalışanları 31 Aralık'a kadar toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak
Sağlık çalışanları 31 Aralık'a kadar toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak
Erdoğan: “Yeni hedefimiz ticaret hacmimizi 200 milyon dolar seviyesine taşımak, ikinci etapta bunu 500 milyon dolara ulaştırmak'
Erdoğan: “Yeni hedefimiz ticaret hacmimizi 200 milyon dolar seviyesine taşımak, ikinci etapta bunu 500 milyon dolara ulaştırmak"
Prof. Dr. Karatepe: “Doğru teknik ve ilkeleri kullanarak şehirleri kurmamız gerekiyor”
Prof. Dr. Karatepe: “Doğru teknik ve ilkeleri kullanarak şehirleri kurmamız gerekiyor”
CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan iktidara “Kara Kış Fonu” kurma çağrısı
CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan iktidara “Kara Kış Fonu” kurma çağrısı
ATO: “İlliyet bağı olmadan COVID-19 meslek hastalığı sayılmalı”
ATO: “İlliyet bağı olmadan COVID-19 meslek hastalığı sayılmalı”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
9 Ekim 2020 Cuma - 10:29

“Ankara’da Mansur Yavaş konforunu yaşıyoruz”

5. Kent Araştırmaları Kongresi ‘Kentleşme ve Yaşam Kalitesi’ başlığı altında 7 Ekim 2020 tarihinde online olarak başladı.

“Ankara’da Mansur Yavaş konforunu yaşıyoruz”

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

5. Kent Araştırmaları Kongresi ‘Kentleşme ve Yaşam Kalitesi’ başlığı altında 7 Ekim 2020 tarihinde online olarak başladı. Alanında uzman akademisyenler, sivil toplum örgütlerinden temsilciler ve kanaat önderlerinin konuşmacı olarak yer aldığı kongre; kentlerin ve kentleşme süreçlerinin problemli mevcut yapılarının tespitinin bir adım ötesine geçebilmeyi, yaşanabilir kentler için yeni ele alışları tartışmayı amaçlıyor. 
“KENT KONSEYLERİ TÜM KESİMLERİN YAŞAM KALİTESİ İÇİN VAR”
Kongrede, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da “Kent Konseylerinin Kentsel Yaşam Kalitesinin Arttırılmasındaki Rolü” oturumunda konuşma gerçekleştirdi. Kent Konseyleri’nin yapısı itibariyle kentin gelişmesi açsından katılımcılığı ifade ettiğini belirten Yılmaz, Başkent’te Mansur Yavaş’ın yönetim anlayışına övgüde bulunarak bir konfor yaşadıklarını ifade etti. Yılmaz konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Yerel denildiğince sanki önemsiz olan gibi algılanıyor ama sorunların tamamı yerelde yaşanıyor. 
Dolayısıyla çözümün tamı da yerelden çıkacak. Çalıştığımız alan, hayati bir alan. Kanunda kent konseylerinin açıkça belirtilmesine rağmen bu konforu yaşamak istemeyen yerel yöneticiler bunun bedelini ağır ödediler. Sorunları paylaşmadıkları, katılımcılığı sağlamadıkları için politik olarak da bedeller ödediler. Kent konseyi başkanları olarak da belediye başkanlarında farkındalık oluşturma sorumluluğunu da aldık. Bizler kentlerde yaşanan sorunların çözümünde kullanılacak parametreler ve değişiklikler için bir irade koymalıyız. Tüm kesimlerin yaşam kalitesinin incelenmesi için iradeyi biz koyabiliriz ama bunu koymak için veri gerekiyor. O nedenle veriye kapalı olmamak gerekiyor. Sadece Ankara’da 22 üniversitenin tamamı, sanayi ve ticaret odaları, meslek odalarının büyük bir bölümü, OSB’lerden derneklere kadar 489 güçlü bileşenle oluşmuş bir yapının veriye ulaşabiliyor olması gerekiyor ki kent adına çözüm üretebilsin. Bu verilere ulaştıktan sonra da kent konseylerinin kentlerdeki yaşam kalitesinin artması üzerindeki rolünü tartışabiliriz. 
“BELEDİYE BAŞKANININ ZÜRAFALARA OLAN MERAKI, 750 MİLYON DOLARLIK BİR BÜTÇENİN KULLANILMASINA NEDEN OLDU”
Bileşenlerimizin getirdiği projelerle ve tespitlerle sorunu çözmesi gereken yerel yönetimleri ikna ederken bir takım değerli cümleler kuruyoruz. Bunlar; Bizi bir sorun olarak görmeyin, biz sizin konfor alanınızla ilgiliyiz, bizi ciddiye alın, biz adanmış topluluğuyuz. Biz seçilmiş olanlara şunun yaparız; 
Mesela Ankara Batıkent’te 400 dönüm arazi üzerine devasa bir park yapılacak. Bu park sadece belediye başkanının hayaliyle yapılırsa, bu tamamen parkın projesi ve içeriğini belediye başkanı oluşturuyor demektir. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş diyor ki; Kent Konseyi bileşenleriyle konuşsa, oradaki muhtarla bir araya gelse, yapacağımız parkın ihtiyaçlarını beraber belirlesek. Bu çok zekice bir teklif, sorumluluğu paylaşma teklifi. Oradaki muhtarlarla ve oradaki bileşenlerle parkın ihtiyaç listesini oluşturduğunuz zaman orada yaşayan herkes projenin muhafızı oluyor, itiraz etmiyor. Daha önce bu tür bir paylaşım kültürünü önemsemediğiniz zaman, belediye başkanının zürafalara olan merakı, 750 milyon dolarlık bir bütçenin kullanılmasına neden oldu. 
Bunun bedelini kent olarak ödedik ve kentten kimse buna sahip çıkmadı, belediye başkanının çocukça projesi olarak nitelendirildi. Dolayısıyla o belediye başkanı bu tür projeleri kentin tüm paydaşlarıyla paylaşsaydı, o zaman kendi ihtiyacının kentin ihtiyacı olmadığını anlardı. Yaşanılabilir bir kent olmak için irade koyarken toplumun tüm kesimlerini karşısına almamış olurdu. Dolayısıyla bu paylaşım kültürü iktidar alanını paylaşım değil, tam tersine güçlendirmek olduğunu anlamış olurdu. 
“MANSUR YAVAŞ SANKİ HELSİNKİ BELEDİYE BAŞKANI GİBİ”
Açık kapı politikası kent konseylerinin vazgeçilmezidir. Nereyi temsil ettiğinizi net bilmelisiniz. Hiyerarşimiz yok bizim ama farklı kesimlerin farklı fikirler söylemesi müzakere gücümüzü arttırıyor. Katılımcı bütçe de oldukça önemli bir husus. Sayın Mansur Yavaş seçimden önce bundan bahsedince çok anlamlı gelmemişti belki insanlar ama uygulaması olunca çok anlamlı oldu. Başkan şöyle demişti; “6 milyon insan yaşıyor bu kentte. 6 milyar bütçe var, iştirakler bütçesi hariç. Herkes için adına 1000 lira harcayacağız biz ama 6 milyon kişinin bundan haberi yok, olmaz böyle şey. 6 milyon kişi kendi bütçesini söylesin.” Ben dostlara ifade ederken; “Mansur Yavaş sanki Helsinki Belediye Başkanı gibi davranıyor, bu topraklar henüz hazır değil bu modele, Ankara’da bunun konforunu yaşıyoruz biz” diyordum. Ankara Kent Konseyi kurulurken, 560 kamu kuruluşu, STK, sanayi kuruluşu, odalar ve borsalara yazı yazdık. Bu konu ile ilgili talebiniz nedir? Sizin alanınızla ilgili ne yapmamızı istersiniz? dedik. Herkes kendi alanıyla ilgili semtlerde bir etki oluşturdu.” 
“KENTLERE DAİR HER KONU BU KONGREDE ELE ALNIYOR”
7-8-9 Ekim 2020 tarihlerinde online olarak devam eden kongrede; Kentin yeni tanımı, anlamı ve işlevi Kentleşmenin ekonomi politiği Kentleşme, kurumsal yapı ve yasal çerçeve Kentleşme politikaları, kurumsal yapı ve yasal çerçevede dönüşüm Devlet-sermaye ve kent ilişkisi Kentleşmede piyasa hâkimiyeti-planlama ve mimarlık Planlama, değişen paradigmalar, yeni yaklaşımlar Özelleştirme politikalarının yapılı çevreye etkisi Kentsel dönüşüm projeleri, mega projeler ve finansmanı, Kentsel adalet, yoksulluk ve yoksunluk Kent hakkı ihlalleri ve kentsel hareketler Sosyo-mekânsal ayrışma ve yabancılaşma Aşınan kamusallık ve hegemonya mekânları Kitlesel ve iç göçün sosyo-ekonomik boyutu İklim değişikliği, doğal afetler ve riskler Salgın ve bulaşıcı hastalıklar Kontrolsüz kaynak tüketimi Yaratıcı sınıf göçü ve yaşam kalitesi ilişkisi Yaşam Kalitesine Etki Eden Faktörler Kentleşme ve istihdam ilişkisi Üretken ekonomi ve sektörel çeşitlilik Kamu politikaları ve kentsel hizmetler Kent kullanıcı profilleri ve değişken ihtiyaçlar Yerel yönetimler ve yönetişim Yerel ve kırsal kalkınma Tarım politikaları, tarımsal üretim ve gıda güvenliği İklim değişikliğine uyum politikaları ve uygulamaları Afet risklerinin azaltılması ve yönetimi Politik ekoloji, çevre yönetimi ve çevre hakkı Kentleşmede akıllı teknolojiler Kentlerin dirençliliği Yaşam Kalitesinin Artırılmasında Yeni Yaklaşımlar, Ölçme, İzleme ve Değerlendirme Yenilikçi yaşam kalitesi yaklaşımları ve metotları Kentsel yaşam kalitesi endeksleri Yaşam kalitesi göstergesi olarak kentsel hareketlerin taleplerini anlamak Gündelik yaşamı bir yaşam kalitesi göstereni olarak kullanmak Kültür politikaları bağlamında sorgulamalar Akıllı teknolojiler ve e-belediyecilik sistemleri TSE ve ISO standartları Coğrafi bilgi sistemleri ve büyük veri Kentsel verilerin güvenliği İmar planlarının izlenmesi ve denetimi” ele alındı. 

Etiketler:
 
Keçiören’den cepheye “moral mektubu”
 
“İşsizliği gençlerimizin gücüyle yeneceğiz”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başkent’te mükemmel konaklama deneyimi için “NEW PARK HOTEL”
ANKARA’DA “Güvenli Turizm Sertifikası‘’ almaya hak kazanan ilk otel olan ...
KESK bütçe taleplerini açıkladı
KAMU Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), “dar gelirlilerin, ...
Muhabirimiz Alper Şaşmaz’a “Yerel Basın” ödülü
MİMARLAR Odası Ankara Şubesi tarafından, doğal ve kültürel değerlerin ...
 
Mimarlar Odası’ndan karanfilli Saraçoğlu tepkisi
MİMARLAR Odası Ankara Şubesi, 5 Ekim Dünya Mimarlık Günü kutlamalarına ...
Başkentlilerden “Napoli Gecesi”ne tam not
TÜM dünyayı kasıp kavuran koronavirüs pandemisinin sanatı gölgede bırakmasına ...
Yerel gazetelerimizin daimi destekçisiyiz
Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi ...
 
Başkentin Yeni Gözdesi: Serenity Ovakent Projesi
Ankara’nın gözde mekanı haline gelen Ovacık’ın en nezih projelerinden ...
Türkiye milli gelir hedefiyle 11 yıl geride kaldı
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak partisinin genel ...
2 bin 474 kişi zorunlu izolasyonda
İÇİŞLERİ Bakan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü İsmail Çataklı, her ay düzenli ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
BERGÜZAR ÇOPUROĞLU
BERGÜZAR ÇOPUROĞLU
Ona Öğret
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Yeşil Dönüşüm Projesi Olan Genç Girişimcilere 200 Bin TL’lik Hibe Desteği
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Okumak
DENİZ DİNÇER
DENİZ DİNÇER
CSI
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Burası Arabistan Değil Beyler
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Tarım ve Atatürk (3)
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri