Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Oturarak çalışmak hemoroid sebebi
Oturarak çalışmak hemoroid sebebi
Ramazan’da kalp hastalarının dikkat etmesi gereken 5 nokta!
Ramazan’da kalp hastalarının dikkat etmesi gereken 5 nokta!
Ankara’da 24 saat ulaşım Ramazan ayında da devam edecek
Ankara’da 24 saat ulaşım Ramazan ayında da devam edecek
ATO üyesi fırıncılardan Ramazan’da “azami dayanışma”
ATO üyesi fırıncılardan Ramazan’da “azami dayanışma”
Etimesgut Belediyesi, Ramazan pidesini 7 TL’den satacak
Etimesgut Belediyesi, Ramazan pidesini 7 TL’den satacak
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
12 Temmuz 2021 Pazartesi - 14:24

Ankara Büyükşehir emekçilerine yönelik sendikal baskıya ortak tepki

HİZMET-İŞ Sendikası, HAK-İŞ’e bağlı Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen sendikalarıyla bir araya gelerek, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan emekçilerin, bir kısım amirler ve fırsatçı sendikalar tarafından uzun yıllardır üyesi oldukları ve toplu iş sözleşmesi yetkisine sahip HAK-İŞ’e bağlı sendikalar

Ankara Büyükşehir emekçilerine yönelik sendikal baskıya ortak tepki

HİZMET-İŞ Sendikası, HAK-İŞ’e bağlı Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen sendikalarıyla bir araya gelerek, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan emekçilerin, bir kısım amirler ve fırsatçı sendikalar tarafından uzun yıllardır üyesi oldukları ve toplu iş sözleşmesi yetkisine sahip HAK-İŞ’e bağlı sendikalardan baskıyla istifa ettirilmeye zorlanmasını basın açıklamasıyla protesto etti. 
Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Anfa Genel Müdürlüğü önünde 6 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilen basın açıklamasına Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keskin, Genel Başkan Yardımcısı Celal Yıldız, Öz İnşaat-İş Genel Başkanı Zekeriya Koca, Ankara 5 No’lu Şube Başkanı Murat Demirtaş, Ankara 6 No’lu Şube Başkanı İbrahim Tuncer, Ankara 7 No’lu Şube Başkanı Mustafa Genç, Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Recep Dere, HAK-İŞ bağlı sendikaların Ankara şube ve il başkanları, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde sendika değiştirme baskısına maruz kalan emekçiler ve basın mensupları katıldı. 
HİZMET-İŞ ile HAK-İŞ’e bağlı Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen sendikalarının ortak basın açıklamasını Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir okudu. 
Ortak basın açıklamasında şunlar kaydedildi: 
“Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan emekçiler, bir kısım amirler ve fırsatçı sendikalar tarafından uzun yıllardır üyesi oldukları ve toplu iş sözleşmesi yetkisine sahip HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımızdan baskıyla istifa ettirilmeye zorlanıyor. 
“Üyelerimize yönelik sendikal baskıları kınıyor ve fırsatçı sendikaları uyarıyoruz” 
Bizler HAK-İŞ’e bağlı Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen olarak, üyelerimize yönelik sendikal baskıları kınıyor ve fırsatçı sendikaları uyarıyoruz. Bugüne kadar emekçilerin yanında yer almamış sözde sendikalar, bazı amirleri de kullanarak, Ankara Büyükşehir’de örgütlü ve yetkili sendikalarımızın üyeleri üzerinde baskı oluşturmaktadır. 
“İşçinin iradesine müdahale edilerek Anayasal suç işleniyor” 
İşçinin iradesine, anayasal ve demokratik tercihine müdahale edilerek alenen suç işlenmektedir. Büyükşehir emekçileri kendilerine yapılan sendikal baskılardan usanmıştır. Bilhassa son günlerde artırılan sendika değiştirme baskıları, emekçilerin aile ve iş huzurunu bozmaktadır. Bu bir mobbingdir. İşçinin tercihine saygısızlıktır. Bizler, emekçileri yalan ve tehditle sendika değiştirmeye zorlayanları çok iyi tanıyoruz. Kendilerini, geçmişlerinden ders almaya davet ediyoruz. 
Baskıların Başkan Yavaş’ın genelgesine rağmen yapılmasına dikkat çekildi 
İşçilerin özgür iradelerini kısıtlayan bu tür girişimler iki yıl önce, 2019’da da vuku bulmuştu. Ancak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş, yayınladığı genelgeyle çalışanlar üzerinde baskı uygulayanlara idari ve hukuki işlem başlatılacağı konusundaki kararlılığını ortaya koymuş, sarı sendikalara ve maşalarına prim vermemiştir. Belediye Başkanı Sayın Yavaş, “Tüm çalışanlarımızın sendikal tercihlerine saygı göstereceğiz’ açıklamasıyla kararlılığını bir kez daha ortaya koymuştur. 
Sayın Yavaş’ın son derece açık genelgesi ve beyanına rağmen, bir kısım sendikaların, emekçileri baskı ve tehditle sendikalarına üyeliğe zorlamaları, en başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’a saygısızlıktır, terbiyesizliktir. Sendikal ahlaksızlıktır, yüzsüzlüktür, fırsatçılıktır, sendikacılık adına utanç vericidir. 
Emekçilere baskı uygulayan sözde sendikalar ve yandaşları uyarıldı 
Emekçileri yalan ve içi boş vaatlerle kandırmaya, amirlerin ismini kullanarak baskıyla üye kaydetmeye çalışan sözde sendikaları uyarıyoruz: HAK-İŞ üyeleri yalnız değildir! Emekçileri, birilerinin ismini kullanarak sendikalarınıza üyeliğe zorlamaktan vazgeçin. Yaptığınız sendikacılık değildir. Seçtiğiniz yol, yol değildir. Ankara Büyükşehir emekçilerinin haklarını gasp etmeye çalışan sözde sendikaların ücretli yandaşlarına da sesleniyoruz: İşbirlikçiliğiniz nafiledir. Eğer bir yerde yer alacaksanız, emekçinin yanında yer alın. Yol yakınken bu yanlıştan dönün! Aksi halde, duruşumuz ve direnişimiz karşısında yenileceksiniz. 
“Üyelerimize yönelik baskı ve tehditleri kamuoyuyla paylaşacağız” 
HAK-İŞ’e bağlı sendikalar olarak bugünden itibaren, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan üyelerimize yönelik yalan, baskı ve tehditlerinizi kamuoyuyla paylaşacağız. Üyelerimizle birlikte direnişimizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. 
“Hukuki işlem başlatıldı”  
HAK-İŞ’e bağlı sendikalar olarak, üyelerimizin haklarını korumak için tüm hukuki işlemleri başlatmış bulunuyoruz. 
Başkan Yavaş’tan baskı uygulayan amirler hakkında işlem yapması istendi 
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yavaş, sendikal baskılarla ilgili bir an önce inceleme başlatmalıdır. Sözde sendikalara stepne olan amirler ve personeller hakkında işlem yapmalıdır. 
“Ankara Büyükşehir emekçilerini yıldıramayacaklar”  
Kamuoyu biliyor ki; bu zihniyetin emekten, emekçiden; haktan ve hukuktan yana hiçbir kutsalı yoktur. Bugün Ankara Büyükşehir’de yalanlarla var olmaya çalışan karanlık sendikal anlayışı biz iyi biliyoruz.  Onlar, 2019 yerel seçimleri sonrasındaki siyasi atmosferi fırsat bilenlerdir. Onlar, bazı belediyelerde emekçileri baskı, yalan ve tehditlerle istifa ettirenlerdir. Onlar, işveren baskısıyla emekçileri işten attıran, sürgün ettiren karanlık sendikal anlayışın ta kendisidir. Emekçiler ve toplum nezdinde hiçbir karşılıkları yoktur. İşçinin özgür iradesini, tercihini ve talebini yok sayan, onları kendi imtiyazlarının sıçrama tahtası gören sendikal anlayış, Ankara Büyükşehir emekçilerini yıldıramayacaktır. 
“HAK-İŞ üyesi sendikalar Ankara Büyükşehir’de uzun yıllardır örgütlü ve yetkilidir”  
Yıllardır Ankara Büyükşehir Belediyesinde örgütlü ve yetkili olan HAK-İŞ üyesi sendikalar olarak bizler, emekçilerin yanındayız.  Buradan sözde sendikalar ve maşalarını son kez uyarıyoruz: Gelin, iş barışını bozan davranışlardan vazgeçin! İş barışını dinamitlemeyin. Huzuru bozmayın. Emekçilerin onuru ve ekmeğiyle oynamayın. Biz kavga istemiyoruz. Biz çatışma istemiyoruz. Sorunun, Türkiye sorunu haline getirilmesini istemiyoruz. Ancak üyelerimize yönelik baskılara da asla müsamaha göstermeyeceğiz. 
“Emekçi kardeşlerimizin yanındayız, arkasındayız, beraberiz”  
Ankara Büyükşehir emekçileri kimsesiz değildir. Emekçi kardeşlerimizin yanındayız, arkasındayız, beraberiz. Biz beraber oldukça karşımızda hiçbir zorba duramayacaktır. 
“Her türlü yasal girişim ve eylemi yerine getireceğiz”  
Bizler HAK-İŞ’e bağlı Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen olarak, üyelerimize yönelik baskılara asla sessiz kalmayacağımızı ve her türlü yasal girişim ve eylemi yerine getirmekten çekinmeyeceğimizi ilan ediyoruz. Yaşasın HAK-İŞ, Yaşasın Birliğimiz ve Dayanışmamız.” 
Binlerce işçi, baskıları sloganlarla protesto etti 
Basın açıklamasında sık sık “Yaşasın HAK-İŞ, Yaşasın Birliğimiz ve Dayanışmamız”, “HAK-İŞ Nerede Biz Oradayız”, “Hepimiz HAK-İŞ’liyiz Hepimiz HİZMET-İŞ’liyiz”, “Baskı Yapanlar Bulunsun Hesabı Sorulsun”, “Baskı Bizi Yıldıramaz” sloganları atıldı. 
Basın açıklamasının ardından, baskı ve tehditle sendika değiştirmeye zorlanan Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen sendikalarına üye emekçiler, kendilerine yapılan baskıları dile getirerek seslerini duyurmaya çalıştılar. 
Binlerce işçi, baskı ve tehditlerin kendilerini yıldıramayacağını haykırdı 
Uzun yıllardır HAK-İŞ’e bağlı sendikalarda üye olduklarını ve hiçbir sorun yaşamadıklarını belirten işçiler, haklarını savunamayacak sendikalara üye olmak istemediklerini belirttiler.

 
Denizli’nin altında hazine yatıyor
 
Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği (AGYD) Başkanı Ömer Uzun:“Tasarruf Genelgesi Yerel Gazeteleri Yok Eder”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ekonomi Basını Başarı Ödülleri sahiplerini buldu
Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından düzenlenen, Ekonomi Basını Başarı ...
Endüstri Gazetecileri Derneği, temsilcilerini atadı
Temelleri 2013 yılında gazeteci Ümit Uçar tarafından atılan Endüstri Gazetecileri ...
TMMOB’a bağlı meslek odaları yıkım ruhsatını yargıya taşıyor
Tarihi Cebeci İnönü Stadı’nda yıkım başladı.
 
Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden “Haziran Ayı Medya Raporu”
ÇAĞDAŞ Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Merkezi Medya İzleme Komisyonu’nun ...
BES: “TÜİK yine emekçilerin değil, hükümetin enflasyonunu açıkladı”
BÜRO Emekçileri Sendikası (BES), Haziran ayı enflasyonunu eleştirdi.
TTB “Aile Hekimliği Yönetmeliği”ndeki düzenlemeye tepki gösterdi
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu (AHEK), Aile Hekimliği ...
 
Sarıtoprak’tan gazetecilere “tarihi konuşma”
Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen, ...
Memur-Sen: “Zam değil, enflasyon kaynaklı memurun kaybı”
Memurlar gerçeklere uygun zam ve büyümeden pay istiyor
Demiryolculardan TCDD mülakatlarına tepki
TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü’nün Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Vajinit
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Tarımsal Maliyetlerdeki Artış Yeniden Hızlandı
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Meclis Tatlısı Vişneli Tayfır
EMEL ZALALTUNTAŞ
EMEL ZALALTUNTAŞ
Ramazanda Beslenme
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Masalar Gerekli Şeylerdi
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Bir Şey Olmaz
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri