Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Gençlerbirliği, Metin Diyadin ile yola devam edecek
Gençlerbirliği, Metin Diyadin ile yola devam edecek
Putin, Türkiye’ye geliyor
Putin, Türkiye’ye geliyor
TCMB yıl sonu enflasyon tahminini  yükseltti
TCMB yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti
Sarıgül: Çiftçi küserse aç kalırız 
Sarıgül: Çiftçi küserse aç kalırız 
İletişim Başkanı Altun: Türkiye gerçekçi ve insani göçmen politikasıyla dünyaya örnek oldu
İletişim Başkanı Altun: Türkiye gerçekçi ve insani göçmen politikasıyla dünyaya örnek oldu
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
7 Ekim 2021 Perşembe - 09:20

Akşener: “Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi milletimizin oylarıyla ortadan kalkacak”

İYİ Parti lideri Akşener’den Gelecek Partisi lideri Davutoğlu’na ziyaret?

Akşener: “Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi milletimizin oylarıyla ortadan kalkacak”

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 6 Ekim 2021 tarihinde Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. Gelecek Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette iki lider yaptıkları görüşmenin ardından basın mensuplarının karşısına geçti.

“GÖRÜŞMEDE EKONOMİ, SOSYAL DEVLET, İŞSİZ GENÇLER, DEMOKRASİ VE ADALET KONUŞULDU”

Düzenlenen ortak basın toplantısında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Davutoğlu'yla yaptığı görüşmeye ilişkin; “Meclis açılırken yaz boyunca yaptığımız Anadolu gezilerinde biriktirdiklerimizi, bizim tanımımızla İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e dair yaptığımız çalışmaları paylaştık. Aynı zamanda iktidar eliyle kaybedilmiş istişare kültürünü yeniden geliştirebilmek amacıyla bugün bir ziyaret gerçekleştirdik. Sayın Başbakan'la görüşlerimizi paylaştık, onların görüşlerini dinledik. Ekonomiyi, sosyal devleti, işsiz gençleri, demokrasinin geldiği noktayı, hukukun, adaletin nasıl yerlerde süründüğünü konuştuk. Bunlarla ilgili görüş alışverişinde bulunduk” değerlendirmesinde bulundu. 2023 ya da öncesinde yapılacak bir seçimle ilgili Akşener; “Bu ucube sistemle parlamenter demokrasinin, hukuksuzlukla hukukun üstünlüğünün, adaletsizlikle adalet kavramının yeniden tahkim edilmesinin; demokrasinin ortadan kaldırılmasıyla demokrasinin tam ve kâmil uygulanmasının, liyakatsizlikle liyakat kavramının yeniden ihdas edilmesinin, yandaşlıkla kayırmacılık bir tartıya çıkacak. O tartıda da Erdoğan'ın temsil ettiği Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi milletimizin oylarıyla ortadan kalkacak. İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter demokrasiye milletimizin feraseti ve irfanıyla demokrasi yoluyla geçilecek” diye konuştu.

“DAYAK YERİM POSTA YEMEM”

Akşener, Erdoğan'ın 28 Şubat iddialarına ilişkin de şunları kaydetti: “28 Şubat döneminde başka işler peşinde koşturanları bilgilendirmek için söylüyorum. O kararlar rahmetli Erbakan'ın imzaladığı, iktidarın diğer ortağı Başbakan Yardımcısı Çiller'in imzaladığı ve en son benim imzaladığım bir hükûmet kararıdır. Dolayısıyla uygulanacağını söyledim. Ellerinde başka bir şey olmadığı için 28 Şubat üzerinden bir yürüme söz konusu olursa Erdoğan'a çok üzülürüm. Çünkü Erdoğan 2001 yılında partisinin kuruluşuna beni davet etti. 2015'te Erdoğan bana başbakan yardımcılığı teklif etti. Aynı Erdoğan 2020'de ne kadar yerli ve millî olduğumu ifade edip; ‘Buyurun beraber bir berber dükkânı kuralım.” HDP ve PKK konusunda da açıklamalarda bulunan Akşener, şunları söyledi: “HDP'yle, Abdullah Öcalan'la, Osman Öcalan'la, PKK'yla Erdoğan'a ve paydaşlarına araya mesafe koymayı öneriyorum. TRT'de 31 Mart'ta Abdullah Öcalan'ın mektubu çıktı. Osman Öcalan mülakat verdi. Bu ne için yapıldı? Bu mektubun ve mülakatın çok değerli olduğu söylendi. Neden biliyor musunuz? İstanbul'da seçim kazanmak için. Yazık yazık. Biz 40 kişiyiz. Birbirimizi biliriz. Bu kadarıyla bırakayım. Bu ülkede ölümle tehdit edildim. Evim basıldı. Birçok şey oldu. Ama bana posta koyup benim de geri durduğum hiçbir hadise olmadı. Dayak yerim posta yemem.”

28 ŞUBAT'IN ÇİLESİNİ YAŞAMIŞ BİZLERİZ”

28 Şubat tartışmaları, yolsuzluk, demokrasi ve şeffaflık konularında açıklamalarda bulunan Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları ise şu şekilde: “Önümüzdeki seçimlerin ne zaman olursa olsun Türk siyasetinde en büyük sürprizlerle ve iktidara en büyük şokla yaşanacak bir seçim olacağından hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. Sayın Erdoğan sıkıştığı zaman geçmişte kötü hatıralarla anılan dönemleri hatırlatıp kendisine oy veren kitleleri dolaylı olarak tehdit etmeyi bir siyaset zannediyor. Sayın Erdoğan “28 Şubat geri gelebilir, 28 Şubat'ı unutmayın, kazanımlarımızı kaybederiz” diyerek üstünde oturduğu yolsuzluk düzenini meşrulaştırmaya çalışıyor. 28 Şubat'ın bütün acılarını yaşamış ve o döneme direnmiş insanlar olarak biz diyoruz ki; bundan sonra bir daha 28 Şubat'ın yaşanmamasının teminatı Sayın Erdoğan ve kirlenmiş yozlaşmış düzen değil, 28 Şubat'ın çilesini yaşamış bizleriz. Sayın Perinçek neredeydi 28 Şubat'ta? “Ezan Türkçe okunsun, başörtü tümüyle yasaklansın, şapka yasası geri gelsin” diyen Perinçek şu anda nerede? Darbe hükümetinin başbakan yardımcılığını bir anlamda yapmış olan Sayın Bahçeli nerede? 1999 seçimlerinde başörtüsü ile seçimi kazanmış bir hanımefendinin başını açtırarak meclise sokmak suretiyle bu yasağı mecliste meşrulaştıran Bahçeli nerede? Sizin yanınızda! Kuran eğitimi ile ilgili düzenlemeler hangi hükümet döneminde geçti? Kuran eğitiminin sınırlandırıldığı dönem Erbakan hocamızın ve Sayın Akşener'in içinde bulunduğu hükümet tarafından uygulanmadı, Sayın Bahçeli'nin Başbakan yardımcısı olduğu hükümet döneminde uygulandı. Sayın Bahçeli'yi yanınıza alacaksınız, arkanızda da rotayı çeviren, yöneten Perinçek duracak ve rahmetli Erbakan hocamızın kabinesinde görev yapmış insanları 28 Şubat'la korkutacaksınız. 28 Şubat otoriter bir rejimdi. Otoriter bir rejimin karşısında teminat olan bizleriz. Kimse kimseyi korkutmaya ve haksız ithamlarla doğrudan, dolaylı şantaj yapmaya kalkmamalıdır.

“MİLLETİMİZ YOLSUZLUK TABLOSU KARŞISINDA BEKLENTİ İÇERİSİNDEDİR”

Hangi açıdan alırsanız alın bugün ülkemizin içinde bulunduğu şartlar, çok köklü bir değişimi gerekli kılan şartlar. Ekonomide dünyanın en yüksek enflasyonlarından, faizlerinden birine ve en hızlı değer kaybeden paralarından birine sahibiz maalesef. İktidar bütün bu ekonomik tablo karşısında ders çıkartarak sorunlara çözüm bulmak yerine bir kanadı bütün bu işsizlikten enflasyondan kebapçıları sorumlu tutuyor, diğer kanadı da feryat eden çiftçilerimiz için "mutlu" diyor. Halktan kopmuş bir iktidarla karşı karşıyayız. Hukuksuzluklar almış başını gitmiş. Adalet reformu beklenirken her türlü kısıtlamalar, yasaklara dayalı bir anlayış ile Ekim ayına girdik. Hemen hemen her hafta, her gün yolsuzluklarla yeni belgeli iddialar ortaya atılırken, bu iddialara en ufak bir cevap verme teşebbüsü olmadığı gibi, kendi bakanlığına dezenfektan satan bakanlardan, yurtdışındaki servetleri milyar dolarlarla bahsedilen siyasilere kadar bir seri tablo karşısında millet büyük bir sükutu hayal ve beklenti içindedir.

“DEMOKRASİ RAYINA OTURACAKSA BÜTÜN PARTİLERİN GAYRETİ İLE OLACAK”

 Bizler siyasi partiler olarak ülkeye hizmet için kurulan yapılarız. Muhalif partiler olarak da iktidarın yanlışlarına muhalefet ederken Türkiye'yi yeniden inşa etmenin yollarını da bulmak zorundayız. Karşı karşıya kaldığımız tablo sadece bir iktidar değişimi tablosu değil, Türkiye'nin bütünüyle yeniden siyasetinin, ekonomisinin, hukukunun, demokrasisinin inşa edilmesi ihtiyacıyla karşı karşıyayız. Türkiye eğer demokrasi rayına tekrar oturacaksa bu bütün partilerin çabası ile, gayreti ile olur. Bugün Sayın Akşener ekibi ile bize iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem ile ilgili çalışmalarını da getirdiler. Biliyorsunuz geçen sene de biz 9 Kasım 2020'de Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerimizi kapsamlı olarak kendilerine takdim etmiş, bütün partilerle de paylaşmıştık. Her konuda, her parti ile Türkiye'nin geleceği için, iyiliği için, milletimizin refahı, halkımızın demokratik hak ve özgürlükleri için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Sayın Akşener ve ekibine teşrifi dolayısıyla çok teşekkür ederiz.

“ŞEFFAFLIK İLE TÜRKİYE’NİN ADI BİR DAHA KARA LİSTELERDE GEÇMEYECEK”

 İktidara geldiğimizde bütün bataklığı kurutacak, otoriterliği de yolsuzluğu da yerinde yok edecek kapsamlı bir reform yapacağız. Onun da 165 adımını her yerde zikrettik. Bir gün temiz siyaseti ve şeffaflığı getirme iradesi gösterdiğimizde bütün tartışmalar biter. Pandora ya da hangi dosya olursa olsun hepsinin sonunu getirecek olan şey şeffaflıktır. Şeffaflığı getireceğiz ve kara listelerde Türkiye'nin adı bir daha geçmeyecek.

“İKTİDAR ANASAYA KONUSUNDA SAMİMİ DEĞİL”

Anayasa konusu Türk siyasi tarihinde üç şekilde ele alınmıştır. Bir, iyi niyetle gerçek bir anayasa yapabilmek için. Keşke böyle bir çaba olsa ve buna iktidar öncülük etse de 2023'e tam demokratik bir anayasa ile gitsek ve 1982'nin darbe anayasasının yükünden ama aynı zamanda da 2017'deki otoriter cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yükünden kurtulabilsek. Ama böyle bir samimiyet görmüyoruz. İkincisi, darbe sonrası yapılan anayasa tartışmaları, onlar zaten gölgeli. Üçüncüsü de gündem değiştirmek için. Anayasa öyle elverişli bir konu ki tartışıp gündemi orda tutarsınız ama hiçbir zaman da işin esasına gelmezsiniz. Eğer Sayın Erdoğan samimi ise, gerçek bir anayasa konusunda, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin de tartışılacağı bir zemin başlatır. Samimi olsa önce yapacağı iş şudur, “evet cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini denedik, Türkiye şaha kalkmadı, bu gerçeği görüyorum, denedik olmadı buyurun her şeyi tartışalım” dese eminim bütün siyasi partiler zihin ve emek gücünü ortaya koyarlar. Ama bir aldatmaca ile “bu cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi müthiş, bu otoriterliği tahkim edecek şeyi de etrafında donatalım” dediği zaman burada samimiyet falan aranmaz.

 
Yenimahalle'de daire icradan satılacak
 
Sağlık Bakanı Koca: “Şu an aktif vakaların yüzde 50’den fazlası 30 yaş altındadır”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başkent’in hak ettiği değeri Kızılay ve Sakarya Meydanı'ndan başlatmak gerekiyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Dünya Mimarlık Günü etkinlikleri kapsamında ...
“Dumansız Dünya Vakfı ile iş birliği yapan tüm dernek ve vakıflar bu iş birliğini sonlandırmalı”
Çocukları Tütün Salgını ve Zararlarından Koruma İnisiyatifi'nden tütün endüstrisine tepki
ATO: “İnfaz yasaları kadın mahpusların ihtiyaçlarını karşılamıyor”
ATO, cezaevindeki kadınların ve çocuklarının sorunlarını anlattı
 
Başkent’te “Türkün Dili Türkün Sesi” kulakların pasını sildi
Türk Musikisi Federasyonu (TÜMFED), İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum İlişkiler ...
Bakan Kasapoğlu: “Tokyo’dan pek çok güzel anıyla döndük”
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Japonya Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro ...
ILO raporuna göre 4 milyarı aşkın insan sosyal korumadan yoksun
Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) son raporuna göre, COVID-19 krizi ...
 
Erkek şiddeti Eylül’de de kadınları yaşamdan kopardı
Eylül’de 26 kadın öldürüldü, 19 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu
Türk Toraks Derneği: “Covid-19 ve Grip aşıları arasında 14 gün ara verilmesi uygundur”
Türk Toraks Derneği, COVID-19 pandemisi sürerken yaklaşan grip sezonu ...
Kara Rapor 2021’e göre Türkiye’nin yarısı soluduğu havayı bilmiyor
THHP’den “Kara Rapor 2021
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Bir Kıssadan Hisse Hikaye
BERGÜZAR ÇOPUROĞLU
BERGÜZAR ÇOPUROĞLU
Şeker Pekmezi Seli
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Pozitif Öneriler 
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Bir Hayalim Var
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Sıdıka Avar ve Dağ Çiçekleri (2)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Makarna, Ketçap ve Kadın Çorabı
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri