Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Acı rapor: Erkek şiddeti kasımda da sürdü
Acı rapor: Erkek şiddeti kasımda da sürdü
TVHB Başkanı Eroğlu: “Veteriner Hekimler bir kez daha dışlanıyor”
TVHB Başkanı Eroğlu: “Veteriner Hekimler bir kez daha dışlanıyor”
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu çok kısa sürede Meclis'e sunacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu çok kısa sürede Meclis'e sunacağız
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kendisine randevu vermeyen TÜİK’e gitti
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kendisine randevu vermeyen TÜİK’e gitti
BİK Genel Müdürü Duran: “Amacımız gazetecilik kültürünü internet medyasına taşımak”
BİK Genel Müdürü Duran: “Amacımız gazetecilik kültürünü internet medyasına taşımak”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
14 Kasım 2019 Perşembe - 10:15

1. Beton Yollar Kongresi ve Sergisi ile “beton sektörü” buluştu

1. BETON Yollar Kongresi ve Sergisi başladı.

1. Beton Yollar Kongresi ve Sergisi ile “beton sektörü” buluştu

1. BETON Yollar Kongresi ve Sergisi başladı. 13-14 Kasım 2019 tarihlerinde Karayolları Genel Müdürlüğü Halil Rıfat Paşa Konferans Salonu'nda düzenlenen olan kongre ve sergide beton yollar tüm paydaşların katılımıyla enine boyuna ele alınırken, ulusal-uluslararası proje uygulayıcıları (projeci, müteahhit, müşavir) ile beton yol, beton bariyerler, geçirimli beton vb. yol ve yol yapı elemanlarının projelendirilmesi, imalatı, uygulanması ile ilgili yerli ve yabancı makine, ekipman, teçhizat, malzeme üreticileri ile tedarikçilerinin katılacağı bir sergi de ziyaretçilerle buluşacak. 
"BETON YOLLAR DAHA UZUN ÖMÜRLÜ VE KONFORLU"
Kongre ve sergiye geçmeden önce açılış konuşmaları yapıldı. Açılışta konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Enver İskurt , kongre sayesinde beton yollar konusunda mevcut bilgilerin geliştirileceğini, yeni teknolojilerin paylaşımının sağlanacağını ve ülkemizin sürdürülebilir bir ulaşım sistemine bir adım daha yaklaşacağını ifade etti. İskurt; "Ülkemizde sürdürülebilir bir ulaştırma altyapısının geliştirilmesi, kuşkusuz toplumsal refah ve kalkınma için olduğu kadar, küresel bütünleşme açısından da ayrıca bir önem taşımaktadır. Ülkemizin dünyada hızla gelişen konumu ve 11. Kalkınma Hedefleri göz önünde bulundurulduğunda, daha uzun ömürlü, daha az bakım gerektiren ve daha konforlu yolların yapımına her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız olduğu bir gerçek. Bunun bilincinde olarak toplum refahının arttırılmasına önemli katkılar sağlayan ulaşım sektöründe hedefimiz; başta büyük projeler olmak üzere, ülkemize değer katacak uzun ömürlü sürdürülebilir projeleri hızla tamamlayıp hizmete sunmak ve dev yatırımlarla ülkemizi daha da ileriye götürmek temel amacımızdır." dedi. Beton yolların; uzun ömür, hızlı yapım ve onarım kabiliyeti gibi özelliklerle tercih edildiğini ifade eden Bakan Yardımcısı İskurt; "Beton yollar 1960'lı yıllardan itibaren dünya karayolu sektörünün gündeminde olmuştur. İç kaynaklarımızı ekonomiye kazandırma açısından da avantaj sağlayan betonu, yol üst yapısında kullanma konusunda ülkemizde de farklı güzergahlarda deneme amaçlı çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu kapsamda elde edilen bilgi ve tecrübeler, beton yolların ülkemizin geleceği ve daha uzun ömürlü olması açısından önemli bir veri teşkil etmektedir.Üniversite, kamu ve özel sektör işbirliği ile gerçekleştirilecek Ar-Ge projeleriyle ülkemizde beton yollar için projelendirme, yapım, işletim ve bakım-onarım konularında sağlam bir altyapı oluşturacaktır." şeklinde konuştu
" BETON YOL ŞARTNAMELERİNİ HAZIRLADIK"
Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu yaptığı konuşmada genel müdürlük olarak çok sayıda yol yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini söyledi. Uraloğlu; "Dünya çapında birçok proje yürütüyoruz. Kendi alanında en'leri barındıran otoyol projelerimiz var. Önemli bir kısmını trafiğe açtık. Başlatmış olduğumuz bölünmüş yollar hamlesi var. 21 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Beton bariyer uygulamalarımız, beton korkuluk uygulamalarımız da çok fazla oranda kullanılmaya başlandı. Beton yollara baktığımız zaman 4 tane uygulama yaptık. Afyon'da yaptığımız 2 km'lik bir uygulama var.Kemerburgaz'da 3,5 km'lik bir uygulama var. 2007 yılında bor katkılı çimentolu beton yollarla ilgili 1 km'lik bir uygulamamız olmuştu. 2009 yılında da Karamürsel'de 1600 metrelik bir beton yol uygulaması yaptık ve hizmete açtık. Ne yapacağımızdan ziyade ne kadar iyi yapacağımız öne çıkıyor. Asfalt ve sıcak kaplamalar konusunda dünyada iyi seviyelere geldiğimizi düşünüyoruz. Beton yol şartnamelerini hazırladık. Bütün sektörün kullanımına sunmuş olduk." dedi. 
"ASFALT YOLLAR İTHAL, BETON YOLLAR YERLİ"
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Başkanı Dr. Tamer Saka da yaptığı konuşmada beton yolların önemine dikkat çekti. Saka; "Her geçen yıl gelişen ve büyüyen ülkemize uzun ömürlü, daha az bakım isteyen ve vatandaşlarımıza iyi performans sağlayan yollar için üst yapı tipinin seçimi gittikçe önem kazanmaktadır. Bu noktada bizler de sektör olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmek ve beton yolları tanıtmak amcacıyla bu kongreyi düzenliyoruz. Beton yollar, dünya çapında sağlam ve uzun ömürlü bir alternatif olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. ABD'de ağır taşıt yolu trafiğini taşıyan karayolu ağının yüzde 50'si beton yoldur. Almanya'da 1930'lardan, Belçika'da 1920'lerden sonra yaygınlaşmaya başlamış beton yol kullanımı, bugün Belçika'da köy yollarında yüzde 60 oranına ulaşmıştır. Almanya'da ise bu oran yüzde 40'tır. Diğer Avrupa şehirlerinde de beton yollar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bizim kendi karayolları ağımızda sadece 8.1 km'lik beton yol bulunmaktadır. 
Beton yollar, proje ömrü boyunca çok az bakım ve onarım gerektiren, uzun ömürlü, sağlam ve yerli bir alternatiftir." dedi. Asfalt yolların ithal ham petrolden elde edildiğini ve dışa bağımlı olunduğunu söyleyen Saka, çimento ve betonun tamamen yerli bir ürün olduğunu vurguladı. TÇMB Üyesi Nihat Özdemir de konuşmasında Türkiye'nin beton yollara ağırlık vermesi gerektiğini söyledi. 
"KONGRE İLE NELER AMAÇLANIYOR?"
Her geçen gün artan bu trafik yüklerinin güvenle taşınarak, daha uzun ömürlü, daha az bakım gerektiren ve aynı zamanda kullanıcılara daha iyi performans sağlayan yollar için üstyapı tipinin seçimi oldukça önemlidir. Trafik yüklerini güvenle taşıyarak taban zeminine aktarılmasını sağlayan yol üstyapıları, aynı zamanda sağlamış olduğu kayma direnci güvenliği, sürüş konforu ve düşük gürültü seviyesi sayesinde yol performansında da önemli bir etkiye sahiptir. Tüm dünyada genel olarak yol üstyapıları iki ana kısma ayrılmıştır: 
1) Bağlayıcı malzemesi bitüm esaslı olan esnek (asfalt) üstyapılar ve 2) Bağlayıcı malzemesi hidrolik esaslı çimento olan rijit (beton) üstyapılar. Bunların yanı sıra her iki üstyapının birlikte kullanıldığı üçüncü bir tip ise kompozit üstyapılar olarak adlandırılmaktadır. Rijit üstyapılar veya daha bilinen adıyla beton yollar, hidrolik çimento esaslı bağlayıcı malzemesi ile yüksek mukavemete, taşıma gücüne ve eğilme dayanımına sahiptirler. Beton yollar derz durumlarına ve içerisinde donatı içerip içermemesine göre farklı şekillerde uygulanmaktadırlar. Bunlar arasında derzli donatısız beton yollar (JPCP), derzli donatılı beton yollar (JRCP), sürekli donatılı (CRCP) beton yollar ve silindirle sıkıştırılmış beton yollar (SSB) sayılabilir. Maruz kaldığı trafik yüklerine, çevre koşullarına, uygulanabilirliğine ve ekonomik koşullara göre birbirlerine kıyasla avantajlı konuma gelebilen bu üstyapı tiplerinin iyi bir şekilde tanınması özellikle tek bir üstyapı tipinin hâkim olduğu ülkelerde diğer teknolojiden de faydalanmak adına büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle KGM sorumluluğu altında bulunan ve otoyol, devlet yolu ve il yolu olmak üzere sınıflandırılan toplam 67,333 km yol bulunmaktadır. Bu yol ağının yaklaşık %36’sı BSK, %58’i ise sathi kaplama olup kalanı stabilize, parke ve toprak yollardan oluşmaktadır. KGM sorumluluğu altındaki yollar içinde ülkemizdeki ilk beton yol uygulaması KGM ile TÇMB arasında yapılan protokoller çerçevesinde 2004 yılında Afyon Emirdağ ayırım yolunda 2 km’lik tek yönde, 2006 yılında Hasdal Kavşağı Kemerburgaz yolunda 3.5 km’lik tek yönde deneme kesimleri olarak gerçekleştirilmiştir. 
Bunların dışında yine KGM bünyesinde Ordu Ulubey arasında ve Karamürsel şehir geçişinde 2007 ve 2010 yıllarında iki pilot uygulama yapılmıştır. Öte yandan, 2017 yılında ihale edilen ve toplam uzunluğu 21 km’yi aşan “Kemaliye-Dutluca Tünelleri ve Bağlantı Yolları ile Kemaliye ve Kozlupınar Viyadüğü” işi yol üstyapısı rijit olarak projelendirilmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla, yurtiçi ve yurtdışındaki gelişmeler ışığında KGM beton yollar konusundaki çalışmalarına hız vermiş ve 2016 yılında Beton Yollar Teknik Şartnamesini çıkarmıştır. Halen Rijit Üstyapılar Projelendirme Rehberi üzerindeki çalışmalara ise devam edilmektedir. Öte yandan, ülkemizde KGM’nin sorumluluk alanı dışındaki yollar Büyükşehir Belediyeleri ve İl Özel İdareleri sorumluluğuna girmektedir. Bu yolların uzunluğu ve üstyapı dağılımı tam olarak bilinmemekle birlikte toplam uzunluğunun 350,000 km’nin üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Bu yollarda da farklı tiplerde beton yol uygulamaları bulunmaktadır. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı himayelerinde, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) ile Avrupa Beton Kaplamalar Birliği’nin (EUPAVE) teknik desteği ile gerçekleştirilecek olan “1. Beton Yollar Kongre ve Sergisi” ile sektörün ilgili paydaşlarının bir araya getirilmesi hedeflenmiştir. Gerçekleştirilecek bu kongrenin amacı, Ülkemizin rekabet gücüne ve toplumun hayat kalitesinin yükseltilmesine katkı veren; güvenli, erişilebilir, ekonomik, konforlu, hızlı, çevreye duyarlı, kesintisiz, dengeli, çağdaş hizmetlerin sunulduğu sürdürülebilir bir ulaştırma sistemi oluşturulmasına katkı sağlamaktır. Bunun yanısıra ülkemiz karayollarında şimdiye kadar pek tercih edilmese de, uzun ömürlü, ekonomik, konforlu ve güvenli olmaları sebebiyle gerek Avrupa gerekse ABD’de olmak üzere Dünya’nın her yerinde beton yolların bir alternatif olarak kullanıldığını göstermek ve Ülkemizdeki Beton Yollar konusunda şimdiye kadar yapılan çalışmalar ile teknolojik gelişmeler doğrultusunda beton yolların her yönüyle değerlendirilmesini sağlamak amaçlanmaktadır.

 
Borsa İstanbul finansal sistemde TL’nin ağırlığını artıracak adımlar atıyor
 
Ankara Büyükşehir Belediyesi “Kadına Şiddetle Mücadelede” örnek oluyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başkentliler Ankara’nın şehirleşme sürecine şahit olacak
VEHBİ Koç Vakfı ve Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ...
“Su yönetimlerinin risk analizi yapması ve alternatif stratejiler belirlenmesi gereklidir”
SU Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız, İstanbul Büyükşehir ...
MAN ve PİMEKS’e İÇASİFED ziyareti
İÇ Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED) ...
 
Akromegali’de erken tanı ve uzman tedavisi çok önemli
“15. Hipofiz Hastalıkları Sempozyumu” kapsamında Ankara Üniversitesi Tıp ...
TÜED üyelerine “Fizik Tedavide Güncel Uygulamalar” Semineri
TÜRKİYE Emekliler Derneği (TÜED) ile Aktif Yaşam Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ...
Ritim Sanatçısı Suat Güzeller son yolculuğuna uğurlandı
TRT disiplini ve ahlakı ile yetişmiş olan ritim sanatçısı Suat Güzeller son yolculuğuna uğurlandı.
 
TEMİZ HAVA HAKKI PLATFORMU:“15 KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRALE İZİN VERMEYİN”
SAĞLIK ve doğa koruma alanında çalışan 16 kuruluşun oluşturduğu Temiz ...
Murat Ertan’dan Ankaralılar Derneği üyelerine “İletişimin Hayatımızdaki Yeri” konulu seminer
EĞİTİM Bilimleri ve Davranış Bilimleri Uzmanı Murat Ertan, Ankaralılar ...
“15 KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRALE İZİN VERMEYİN”
SAĞLIK ve doğa koruma alanında çalışan 16 kuruluşun oluşturduğu Temiz ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
Bm’den Internet Raporu: Dünyanın Yüzde 37’si Hiç İnternet Kullanmadı
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
Öldürülen Ve Eziyet Gören Kadınlar
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Kripto Borsası Hacklendi: 31 Milyon Dolar Çalındı
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Bilim
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Yazmak
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Yıllara Yayılmış Tecavüz
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri